👶 Poród zbliża się nieubłaganie, więc pewnie zaczęłaś już kompletować wyprawkę dla malucha.
Zastanawiasz się również, kiedy spakować torbę do szpitala oraz co będzie potrzebne zarówno Tobie, jak i dziecku.
👶 Wbrew pozorom, przygotowania do przyjścia dziecka na świat to ciężka robota ❗️ Nie chcesz przecież o niczym zapomnieć. Rozumiem Twój stres, przechodziłam przez to samo. Pozwól, że dam Ci parę wskazówek. A jeśli nie jesteś pewna, czy dobrze będziesz wychowywać swego maluszka, to nie martw się ❗️ Napisałam artykuł o błędach wychowawczych, nie tylko wśródł modłych rodziców.
Wyprawka dla mamy do szpitala
➡️ Pakując torbę do szpitala, musisz być przygotowana na wszystko. Nigdy nie wiesz, kiedy zacznie się poród i gdzie akurat będziesz się wtedy znajdować. W najgorszych scenariuszach może się okazać, że zaczniesz rodzić z dala od domu i szpitala pierwszego wyboru lub może się zdarzyć, że w szpitalu, w którym planowałaś rodzić, jest pełne obłożenie i zostaniesz odesłana do innej placówki.
Nikomu tego nie życzę, ale takie sytuacje niestety się zdarzają. Trochę inaczej jest, gdy masz zaplanowane cesarskie cięcie - wtedy nie czekasz na regularne skurcze, odejście wód, tylko po prostu stawiasz się w szpitalu w ustalonym dniu.
W szkole rodzenia mogłabyś się dowiedzieć jeszcze więcej o oddziale, na którym chcesz rodzić. Swoją drogą o szkole rodzenia piszę więcej w innym artykule.
➡️ Zaleca się, żeby spakować torbę do szpitala już miesiąc przed terminem porodu, jednak wiele kobiet decyduje się zrobić to jeszcze wcześniej, bo w 7 miesiącu ciąży. Jeśli będąc w zaawansowanej ciąży wypadnie Ci jakiś mniej lub bardziej planowany wyjazd, warto mieć spakowaną torbę w bagażniku samochodu.
Ja osobiście jechałam na wesele tydzień przed terminem porodu i zapobiegawczo zabrałam ze sobą torbę - nigdy nie wiadomo, czy maluchowi nie będzie się śpieszyło, by poznać swoich rodziców ❗️
➡️ Kiedy natomiast jest odpowiedni czas na to, by urządzać dziecięcy pokój lub kącik i kupować ubranka ❓ Myślę, że III trymestr to ten czas. Najprawdopodobniej będziesz już wtedy znała płeć dziecka.
Co więc powinna zawierać wyprawka do szpitala dla Ciebie i dzidziusia?
I co spakować do osobnej torby, którą zabierzesz ze sobą na trakt porodowy ❓ Śpieszę z odpowiedzią ❗️
✅ dokumenty - one sa najważniejsze ❗️ O ile bez koszuli do karmienia lub kapci sobie poradzisz, o tyle bez dokumentów może być ciężko i powinnaś mieć je zawsze przy sobie. Kartę ciąży powinnaś wozić ze sobą przez całą ciążę tak na wszelki wypadek.
Do szpitala zabierz ze sobą wszystko: dowód osobisty, kartę ciąży, wydruki USG, wyniki badań prenatalnych, wyniki badań krwi (najważniejsze jest badanie grupy krwi, potwierdzenie grupy krwi i test na HIV). Sugeruję zbierać wszystko w jedną teczkę i zabrać całość ze sobą, bo lepiej za dużo, niż za mało.
✅ majtki poporodowe - sugeruję, by zabrać 2 pary majtek poporodowych siateczkowych i 2 pary bawełnianych, luźnych, wygodnych majtek.
Niby szpitalne listy nie mówią nic o tych bawełnianych, jednak jeśli poród zakończy się cesarskim cięciem, to te siateczkowe będą niewygodne, bo mogą się w nie wplątywać szwy. Lekarze sami często zalecają bawełnianą bieliznę.
✅ koszule nocne - najlepiej 3 sztuki, gdyż ta pierwsza, którą założysz do porodu, prawdopodobnie od razu po nim wyląduje w praniu lub... w koszu. Jeśli planujesz karmić dziecko piersią, niech będą to specjalne rozpinane koszule do karmienia.
Oczywiście najlepiej bawełniane - będą przyjemniejsze w dotyku, a Ty nie będziesz się tak pocić. Uwierz mi, na oddziałach położniczych jest bardzo ciepło i w koszuli z domieszką syntetyków nie będziesz czuła się komfortowo.
✅ kapcie - najlepiej gumowe lub skórzane, które będziesz mogła umyć pod wodą na wypadek, gdyby podczas wstawania z łóżka coś z Ciebie poleciało.
Jeśli jesteś w stanie sobie na to pozwolić, wyrzuć je w szpitalu i nie zabieraj ich z powrotem, wszak nie warto znosić sobie szpitalnych zarazków do domu.
✅ biustonosz do karmienia - jeśli oczywiście planujesz karmić piersią. Będzie Ci wygodniej przystawić głodnego malca do piersi bez rozbierania się do połowy.
✅ skarpetki - najlepiej 3-4 pary.
✅ szlafrok - dobrze, gdyby był cienki, bo jak już zostało wyżej wspomniane, oddziały położnicze są dogrzane z uwagi na przebywające tam maluszki i w grubym, puchatym szlafroczku będzie Ci po prostu za gorąco, a wychodząc na korytarz pewnie będziesz chciała się okryć.
Dobrze w tej roli sprawdzi się również cieniutka bluza.
✅ sztućce, talerz, miseczkę i kubek - co tu dużo mówić, witamy w Polsce... Wydawanie posiłków w szpitalu często wygląda tak, że trzeba podejść z własnymi naczyniami, by dostać jedzenie.
Oczywiście są również szpitale z cateringiem! Ale kubek i sztućce i tak musisz mieć. Dzieci także muszą mieć swoje, oczywiście gdy już podrosną aby móc rozszerzyć ich dietę, o czym więcej się rozpisuje w jednym z nowszych artykułów.
✅ kosmetyki - świetnie sprawdzą się wersje podróżne szamponu do włosów, odżywki, płynu do higieny intymnej, pasty do zębów, płynu do płukania jamy ustnej.
Dodatkowo Twoja kosmetyczka powinna zawierać szczoteczkę do zębów, szczotkę i gumki do włosów, waciki, płyn micelarny, pałeczki kosmetyczne i jeśli na powrót do domu planujesz się pomalować, bo tak będziesz się lepiej czuła, to oczywiście ulubione kosmetyki.
✅ podkłady poporodowe - wszystkie szpitale w swoich listach wymieniają podkłady marki Bella, jednak osobiście uważam, że są one niewygodne i lepiej zaopatrzyć się w bardziej chłonne i wygodniejsze podkłady marki Canpol.
Będziesz potrzebować około 2 paczek.
✅ podkłady na łóżko - 10 sztuk w zupełności wystarczy. Kupisz je w aptece, drogerii i sklepie medycznym.
Zwróć jednak uwagę na rozmiar - oddziały położnicze najczęściej wymagają podkładów w rozmiarze 60x90cm.
✅ 2 ręczniki kąpielowe i mały ręczniczek do rąk
✅ rolkę ręczników papierowych - na wypadek, gdyby poród zakończył się cesarskim cięciem, przydadzą Ci się do osuszania rany po kąpieli. Pod żadnym pozorem nie dotykaj jej ręcznikiem kąpielowym ❗️ W ten sposób możesz doprowadzić do zakażenia ❗️
✅ reklamówki - będą niezbędne do pakowania brudnych ubrań Twoich i dziecka.
✅ laktator - nie w każdym szpitalu jest możliwość wypożyczenia laktatora, a jeśli planujesz karmić piersią, bez niego możesz nie poradzić sobie z nawałem pokarmu.
Laktator jest również pomocny przy rozkręcaniu laktacji.
✅ maść z lanoliną - dla mam karmiących jest zbawienna w przypadku podrażnionych brodawek.
✅ silikonowe nakładki na sutki - mogą się przydać. Nie każdy maluch od razu potrafi dobrze złapać pierś i nie każda mama od razu umie przystawić dziecko - nakładki są wówczas bardzo pomocne.
✅ wkładki laktacyjne - uchronią Twoje ubrania przed zalaniem mlekiem. Jedna paczka w zupełności Ci wystarczy.
✅ woda mineralna lub butelka filtrująca
✅ jedzenie - nie jest to konieczność, ale w zdecydowanej większości szpitali posiłki są słabe i dobrze byłoby zabrać ze sobą jakieś przekąski (ja po porodzie dostałam suchą bułkę i jabłko, choć zgłaszałam, że na jabłka mam alergię).
Możesz się wcześniej dowiedzieć, czy w szpitalu, w którym planujesz rodzić dobrze karmią, a wtedy zabrać ze sobą np. paczkę wafli ryżowych i kilka jogurtów, albo liczyć na to, że rodzina dowiezie Ci jedzenie.
Ja rodziłam w szczycie pandemii koronawirusa, więc nikt z zewnątrz nie mógł się dostać do szpitala, zatem zabrałam ze sobą nawet wędlinę i chleb. Pamiętaj, że w okresie ciąży i karmienia piersią zdrowe żywienie jest niesamowicie ważne, nie możesz być głodna i nie możesz jeść byle czego ❗️
✅ książka - jeśli oczywiście lubisz czytać, to miło będzie Ci oderwać myśli od tematów okołoporodowych.
✅ ubrania na wyjście do domu
Sporo tego, prawda ❓ A to jeszcze nie wszystko ❗️
Ta torba wyląduje od razu na oddziale położniczym, jednak idąć na porodówkę, musisz mieć osobną torbę, a w niej:
✅ koszula do porodu - to ta, która wyląduje w pralce lub w koszu od razu po narodzinach dziecka. Nie wybieraj więc swojej ulubionej!
✅ mała butelka z wodą - w przerwie między skurczami będziesz chciała zwilżyć usta.
✅ ładowarka do telefonu - wszak poród może trwać 2 godziny, a może trwać nawet i 20 godzin, zatem dobrze byłoby mieć naładowany telefon.
✅ sucharki lub landryki - podczas porodu nie można jeść, bo gdyby zakończył się on cesarskim cięciem, musisz być na czczo, ale nie możesz też paść z głodu i niedocukrzenia, więc położna raczej przymknie oko na kilka kęsów czegoś lekkiego.
✅ pomadka ochronna do ust - z wysiłku mogą popękać Ci usta, toż przed Tobą prawdziwy maraton. Nie zajmuje dużo miejsca, a prawdopodobnie Ci się przyda.
✅ majtki poporodowe i podkład - również muszą się znaleźć w torbie, którą zabierzesz na porodówkę.
✅ mokre chusteczki - być może będziesz się chciała odświeżyć.
Oprócz tego, musisz znaleźć w walizce miejsce na kilka niezbędnych rzeczy dla dziecka. A są to:
⭐ 2 lub 3 komplety ubranek
⭐ czapeczka na wyjście, lekka kurtka lub kombinezon w zależności od pory roku
⭐ 2 opakowania pampersów w rozmiarze "0" lub "1"
⭐ krem do pupy (np. Alantan, Sudocrem lub Bepanthen)
⭐ jeżeli szpital zezwala na karmienie swoją butelką, a Ty nie planujesz karmić piersią, to możesz zabrać butelkę i mleko modyfikowane. Częściej jednak szpitale są temu przeciwne i albo zdecydowanie namawiają do karmienia naturalnego, albo dysponują swoim mlekiem i jednorazowymi smoczkami.
Pamiętaj, że na sztuczne karmienie w szpitalu potrzebna jest Twoja zgoda ❗️ Jeśli natomiast chcesz karmić piersią, a nie do końca wiesz, jak przystawić dziecko, to przebywając na oddziale położniczym, możesz poprosić o konsultację z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym. Zazwyczaj któraś z pielęgniarek neonatologicznych lub położna mają ukończone szkolenie dla CDL i chętnie Ci pomogą ❗️
⭐ dużą paczkę chusteczek nawilżanych
⭐ 2-3 sztuki pieluch tetrowych
⭐ podkłady higieniczne do przewijania
Jeśli zabierzesz ze sobą do szpitala to wszystko, co zostało powyżej wymienione, będziesz przygotowana na każdą ewentualność. To jednak nie jest koniec wyprawki dla malucha ❗️
Czas przygotować dziecięcy pokój lub kącik malucha w jego sypialni. Co powinnaś kupić dla noworodka ❓ Co będzie niezbędne przy małym dziecku ❓ Ile ubranek będzie potrzebował noworodek ❓
Śpieszę rozwiać Twoje wątpliwości ❗️ A żeby było wygodniej, posłużymi się kilkoma kategoriami.
1. Ubrania dla noworodka:
✅ Choć taki maluch na początku prawie tylko śpi i budzi się na jedzenie, jego garderoba bywa dość obszerna.
Po pierwsze dlatego, że zależy to od pory roku - latni noworodek nie potrzebuje kombinezonów, grubych czapek, rękawiczek, a ten jesienny i zimowy już tak, a po drugie - wzrost i waga dziecka podawane na USG to tak naprawdę pomiary szacunkowe i granica błędu jest na tyle duża, że dopóki nie urodzisz, nie dowiesz się, jaki rozmiar będzie nosić Twoje dziecko.
Dla mamy może się przydać także nosidło, czy chusta, aby mieć dziecko pod ręką i móc wykonywać inny czyności w domu, czy na spacerze. Warto o tym więcej poczytać w innym artykule na blogu.
✅ Najlepiej kupić ubranka w różnych rozmiarach - od 50 do 62. Ważne również, by były wygodne zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie, uszyte z naturalnych materiałów i bez zbędnych ozdobników.
Jeśli spodziewasz się pierwszego dziecka, nie masz jeszcze wprawy w ubieraniu takiego miniaturowego człowieczka, więc na początku może Cię to trochę przerażać, ale... Poradzisz sobie ❗️ Minie kilka dni i zaczniesz robić to zdecydowanie szybciej i sprawniej, niż na początku ❗️
➡️ body niemowlęce z długim i z krókim rękawem - najlepiej po 6-7 sztuk. Nie będziesz przecież codziennie wstawiać prania ❗️ A w przypadku ulewających maluszków, 7 sztuk body wcale nie oznacza 7 dni tygodnia.
➡️ pajace - około 5 sztuk. Będziesz je zakładać głównie na noc po kąpieli. Z całego serca polecam pajace zapinane na zamek błyskawiczny!
Zamkni w nich wcale nie są sztywne, więc nie będą uwierać dziecka, a dla mamy to mega ułatwienie. Dużo szybciej zasuwa się zamek, niż zapina 15 zatrzasków.
➡️ półśpiochy - 2-3 pary. Jest to wygodniejsza opcja zwykłych spodni, bo nie trzeba zakładać skarpetek.
➡️ spodnie dżinsowe, dresowe i getry - 6-7 par. Getry same w sobie są wygodne do zakładania, natomiast sprawa nieco się komplikuje w przypadku dżinsów, które są sztywniejsze.
Na szczęście możesz znaleźć dżinsy dla noworodka zapinane w kroku na zatrzaski, co jest dużym ułatwieniem przy zmianie pieluszki. Jestem jednak święcie przekonana, że częściej będziesz ubierać brzdąca w dresy i getry, niż w dżinsy, bo po prostu jest to wygodniejsze. Dżinsy zostawicie sobie na jakąś "specjalną okazję".
➡️ śliniaki - 8-10 sztuk. Przydatne podczas karmienia i będziecie ich używać przez długi, długi czas.
➡️ skarpetki - 8 par
➡️ rękwiczki łapki-niedrapki - 2 pary
➡️ czapeczki - grubość dostosuj do aktualnej pory roku
➡️ kombinezon lub inne okrycie wierzchnie - tutaj również sugeruj się porą roku. Jeśli rodzisz latem, nie kupuj na zapas zimowego kombinezonu, bo nie wiesz, jaki rozmiar będzie nosiło Twoje dziecko.
2. Kosmetyki i chemia:
🧼 proszek lub kapsułki do prania dziecięcych ubranek - np. Lovela, Dzidziuś, Bobini, Domol Ultra Sensitive - na początku dziecięce ubranka będziesz prać w specjalnej, delikatnej chemii.
Nie powinnaś również mieszać dziecięcych ubranek ze swoimi. Nie rób zapasów - jedno opakowanie proszku starczy Ci na dość długo, a poza tym nie wiesz, czy dany proszek przypadkiem nie uczuli malucha (oby nie ❗️ ).
🧼 płyn do płukania - Lovela, Bobini, Dzidziuś, Eden Sensitive, Coccolino Sensitive itd. Jest ich cała masa, coś na pewno wybierzesz.
🧼 płyn do kąpieli - musi być biezpieczny, z natuarlnych składników, żeby nie podrażnić chemią skóry dziecka. Pamiętaj jednak, że twoje dziecko może mieć alergie na niektóre naturalne składniki.
🧼 krem ochronny do pupy - jako profilaktyka przed odparzeniami. Jest wiele kremów ze świetnym składem❗️
🧼 krem nawilżający lub oliwka - ja polecam olejek migdałowy ❗️ Wspaniale nawilża skórę malucha ❗️
🧼 szczotka do włosów - wykonana z delikatnego włosia, przydatna po kąpieli, ale posłuży również do wyczesywania ciemieniuchy.
🧼 duże płatki kosmetyczne - niezbędne do obmywania twarzy dziecka.
🧼 gaziki jałowe - przydadzą się do przemywania ropiejących oczu i do pielęgnacji kikuta pępowinowego
🧼 pieluchy - w rozmiarze 0 lub 1.
🧼 sól fizjologiczna - niezbędna do przemywania oczu i czyszczenia dziecięcego noska
🧼 bezpieczne patyczki do uszu
🧼 aspirator do nosa - być może nieprędko się przyda, ale należałoby go mieć.
🧼 mokre chusteczki - niezbędne przy przewijaniu dziecka. Najlepiej wybierz chusteczki nieperfumowane, które mają w składzie wyłącznie czystą wodę, np. Waterwipes, Huggies Pure, Aqua Wipes lub Dada Atopic.
🧼 maść lub krem na odparzenia - najpopularniejszy jest Sudocrem, ale sporym powodzeniem cieszy się również maść bez recepty Tormentile Baby i jej tańszy odpowiednik marki Ziaja, czyli maść pięciornikowa.
W przypadku trudnych do wyleczenia odparzeń, pediatra może wypisać maść robioną na zamówienie w aptece.
3. Akcesoria kąpielowe:
Będziesz potrzebować:
🧽 wanienka
🧽 ręcznik kąpielowy z kapturkiem
🧽 leżak lub gąbka, na którym wygodnie położysz dziecko
🧽 wacik, gąbka lub myjka
🧽 termometr do wody
4. Leki i suplementy:
Powinnaś doposażyć domową apteczkę w produkty, które mogą Ci się przydać przy dziecku.
Dzięki temu unikniesz stresu, gdy maluch nagle w nocy zagorączkuje, a najbliższa apteka z nocnym dyżurem jest w sąsiednim mieście. Warto, być kupiła:
⭐ paracetamol dla niemowląt - mamy najczęściej wybierają popularny Pedicetamol, który aplikuje się dziecku do ust przy pomocy specjalnej pipety z podziałką.
⭐ czopki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe - np. Nurofen, Ibum
⭐ witamina D - suplementuje się ją chyba wszystkim niemowlętom, natomiast bardzo dużo dorosłych również ma jej niedobór.
⭐ probiotyk - np. BioGaia, ale jest ich całkiem spory wybór. Przydatny np. przy biegunce, często też zalecany jako profilaktyka przy kolkach.
⭐ żel na ząbkowanie - najpopularniejsze są żele zawierające lidokainę, np. Bobodent, Dentinox, Anaftin Baby, Pansoral.
Niby nie musisz kupować go od razu, bo nie wiesz, kiedy Twój maluch zacznie ząbkować, ani jak będzie to znosił, ale skoro już wzięłaś się za domową apteczkę, to i na żel znajdziesz przecież miejsce.
⭐ czopki glicerynowe na zaparcia
5. Karmienie dziecka:
➡️ butelka ze smoczkiem - najlepiej kup jedną. Wszak nie wiesz, czy maluch zaakceptuje akurat tę butelkę, którą wybrałaś.
➡️ laktator - pomoc w rozkręcaniu laktacji, niezbędny przy nawałach pokarmu, potrzebny, gdy chcesz zostawić malucha z tatą i wyjść z domu bez obaw, że umorzysz dziecko głodem.
➡️ woreczki do mrożenia pokarmu - dzięki nim będziesz mogła zamrozić kilka porcji swojego mleka na później.
Dobre, szczelne i tanie woreczki są z firmy Babyono.
➡️ pieluchy tetrowe - przydadzą Ci się w każdej ilości ❗️ Ja polecam wybierać te kolorowe, dłużej zachowają ładny wygląd.
➡️ mleko modyfikowane - jeśli nie chcesz karmić piersią lub chciałabyś karmić dziecko mieszanie (pierś + mleko modyfikowane), zaopatrz się w mleko jeszcze przed porodem. Nie rób jednak zapasów ❗️
Być może mleko, które wybierzesz, wcale nie będzie służyć Twojemu dziecku i będziesz zmuszona kupić inne, a mleka dla dzieci niestety nie należą do najtańszych.
Ciekawostką jest, że nigdzie nie znajdziesz mleka początkowego w promocji. Powodem tego są zalecenia WHO, wg których jedynym słusznym sposobem karmienia dziecka poniżej 6 miesiąca życia, jest karmienie piersią. Nie każda mama jednak może i chce to robić, bo powodów wykluczających karmienie naturalne jest multum.
Jednak w późniejszych etapach rozwoju dziecka pojawi się etap ząbkowania, przy pomocy następnego artykułu dowiesz się jak sobie z nim radzić❗️
➡️ podgrzewacz do butelek - absolutny must-have, jeśli nie chcesz biegać w środku nocy do kuchni, by przygotować maluchowi mleko.
6. Inne rzeczy niezbędne dla noworodka:
✅ wózek gondola
✅ łóżeczko z materacem
✅ kocyk - najlepiej 2-3 sztuki różnych grubości
✅ smoczki - najlepiej 2 różne, bo bobas może odrzucić smoczek pierwszego wyboru
✅ fotelik samochodowy
✅ termometr do ciała - zalecam termometr elektroniczny bezdotykowy. Warto zainwestować od razu w sprzęt wysokiej jakości, bo będzie on nam i dziecku służył przez lata.
✅ torba do wózka - w momencie, gdy na świecie pojawi się dziecko, Twoje spacery nie będą już takie same. Nie wystarczy, że zabierzesz ze sobą telefon i klucze.
Tak naprawdę będziesz taszczyć ze sobą tę torbę wszędzie: na spacer, do sklepu, do znajomych, do mamy na obiad. Wybierz więc taką, jaka będzie Ci się wizualnie podobać, będzie pakowna i wygodna.
Nie musisz przecież nosić tej dołączanej do wózka - one często mają bardzo słabe paski i służą raczej do ozdoby.
✅ przewijak - prosty i tani gadżet, który bardzo ułatwia przewijanie i codzienną toaletę dziecka.
✅ lampka nocna - niezbędna przy nocnym karmieniu dziecka i wtedy, gdy brzdąc się wybudza, a my nie chcemy go jeszcze bardziej rozbudzić. Wybierz lampkę z ciepłym światłem, najlepiej z regulacją jasności.
✅ rożek - artykuł stary jak świat, a nadal w modzie ❗️ Wspaniale się sprawdza w pierwszych tygodniach życia maluszka, gdy jest on jeszcze dość wiotki. Wygodniej bierze się na ręce dziecko "opakowane" w rożek.
✅ nożyczki do paznokci - wybierz te dedykowane niemowlętom, bez ostrego czubka.
✅ kosz na pieluchy - możesz zainwestować w specjalny kosz (np. marki Tommee Tippee) lub kupić najzwyklejszy zamykany śmietnik. Dobrze byłoby ulokować go w pobliżu przewijaka. Dzięki temu unikniesz biegania po mieszkaniu z brudnym pampersem.
✅ śpiworek do spania - bo jak już wiemy, noworodka i niemowlęcia nie przykrywamy do spania z uwagi na wysokie ryzyko śmierci łóżeczkowej
✅ elektroniczna niania - zbawienny gadżet, jeśli masz duże mieszkanie i chcesz mieć pewność, że usłyszysz płacz malucha. Jeszcze lepszą opcją są nianie z kamerą ❗️
✅ monitor oddechu - dla Twojego spokojnego snu. Unikniesz zrywania się w nocy na równe nogi w obawie, że maleństwo nie oddycha.
✅ maść z lanoliną - przyniesie ulgę w przypadku poranionych brodawek.
➡️ Wiesz już, czego będzie potrzebować Twoje dziecko, ale czy pomyślałaś również o sobie ❓ Twoje ciało po porodzie prawdopodobnie nieco się zmieni i zapragniesz czym prędzej wrócić do wyglądu sprzed ciąży, ponadto na początku możesz być poraniona w okolicy krocza lub brzucha.
W pielęgnacji Twojego ciała pomogą Ci:
✅ krem na rozstępy
✅ szczotka do ciała - szczotkowanie na sucho naprawdę przynosi efekty ❗️
✅ balsam nawilżający - wskutek zmian hormonalnych możesz zaobserwować, że Twoja skóra jest nadmiernie wysuszona.
✅ delikatny płyn do higieny intymnej - po porodzie naturalnym okolice intymne wymagają szczególnej pielęgnacji.
✅ Octenisept - jest to medyczny płyn odkażający. Jeśli będziesz miała cesarskie cięcie, musisz dbać o ranę, by nie dopuścić do zakażenia.
✅ gaziki - do osuszania rany po cięciu.
✅ plastry Sutricon - nie są konieczne i nie należą do najtańszych, ale jeśli bardzo zależy Ci na tym, by blizna po cieciu szybko stała się niewidoczna, to one rzeczywiście działają.
➡️ Uff... Sporo tego❗️ Ileż przygotowań, ileż wydatków. Nie czekaj więc do ostatniej chwili i kompletuj wyprawkę stopniowo, wówczas tego aż tak nie odczujesz.
Już niedługo pewien mały człowiek wywróci Twój świat do góry nogami ❗️ Zbieraj więc siły i odpocznij, póki czas.