Ząbkowanie - co powinnaś o nim wiedzieć?

➡️ Bywa, że ząbkowanie to ciężki czas dla malucha i jego rodziców.
Pojawianiu się pierwszych zębów często towarzyszy ból, gorączka i niepokój u dziecka, maluch jest rozdrażniony, ma problemy ze snem i odmawia jedzenia.
Jest to początek przyszłego procesu - rozszerzania diety, jednak o tym piszę w innym artykule.

➡️ To niełatwy czas w życiu dziecka i niestety nie da się go uniknąć. Jak ulżyć dziecku w tych ciężkich chwilach ❓ Wszystko Ci opowiem ❗️

 

 

Kiedy zaczyna się ząbkowanie  ❓

⭐ Nie ma na to sztywnej reguły. Pierwsze ząbki zazwyczaj pojawiają się w okolicy 5 miesiąca życia, ale jeśli Twoje dziecko już jest nieco starsze i nadal nie pojawił się ani jeden ząb, nie masz powodu do obaw ❗️
Zdarza się, że niektóre dzieci zaczynają ząbkować nieco później i jest to zupełnie normalne.

⭐ Przyjmuje się, że do 3 roku życia dziecko powinno mieć już wszystkie mleczaki. Zanim jednak one wyjdą, być może przyjdzie Ci się zmierzyć z wieloma ciężkimi, płaczliwymi dniami i nieprzespanymi nocami.

 

 

Jakie są objawy ząbkowania

➡️ Jestem pewna, że od razu się zorientujesz, że Twoje dziecko zaczęło ząbkować. Objawy są bardzo typowe i trudne do przeoczenia.

Najczęstsze z nich, to:
niepokój, rozdrażnienie
zaburzenia snu
brak apetytu
podwyższona temperatura ciała
zaczerwienienie i obrzęk dziąsła
ślinienie się
gryzienie twardych przedmiotów

Trudności z Zaśnięciem Przez Ząbkowanie

☝️ Ponadto, co może Cię zaskoczyć, wyrzynaniu zębów może również towarzyszyć wodnisty, lejący się katar, biegunka i wymioty.
Powyższe objawy są zupełnie normalne i nie wymagają konsultacji z lekarzem. Jeśli jednak zauważymy, że dziąsło dziecka jest zasinione nad wyrzynającym się zębem lub pojawiła się ropa, powinniśmy czym prędzej zgłosić się do specjalisty.

 

 

Czy istnieją domowe sposoby na ząbkowanie

👶 Oczywiście, że istnieją i w łagodniejszych przypadkach są skuteczne. Jeśli jednak zauważysz, że żaden z domowych sposobów nie pomaga Twojemu maluchowi, nie męcz jego i siebie - sięgnij wtedy po mocniejsze i skuteczniejsze środki.
Warto pamiętać, że podczas ciąży powinnaś o siebie bardziej dbać, bo dziecko także czuje. Warto więc poznać techniki relaksacyjne. Może się z nimi zapoznać w szkole rodzenia, o której piszę w jednym z nowszych artykułów.
Jeżeli jednak sytuacja póki co nie wymaga podawania środków przeciwbólowych, wypróbuj:

schłodzonego wodnego gryzaka - kupisz go praktycznie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi, dostępne są również w niektórych drogeriach.
Wystarczy umieścić gryzak na parę minut w lodówce (dobrze jest mieć ich kilka na zmianę), a następnie podać go dziecku, żeby sobie gryzło. Spowoduje to obkurczenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku przynosząc ulgę dziecku.
chłodnych przekąsek - jeżeli Twoje dziecko je już pokarmy stałe, możecie się ratować np. schłodzonymi owocami lub warzywami, świetnie sprawdzają się również zimne jogurty i musy owocowe.
masażu dziąseł - do tego celu możesz użyć specjalnej silikonowej nakładki na palec lub nawinąć na palec kawałek czystej pieluchy tetrowej i delikatnymi, kolistymi ruchami masować dziąsełko dziecka.
Bądź przy tym jednak ostrożna, bo błona niemowlęcych dziąseł jest niezwykle delikatna i łatwo o zadrapania. Nie zdziw się, jeśli dziecko zacznie Cię wtedy gryźć - dodatkowy ucisk zmniejsza ból i przyczynia się do szybszego wyrżnięcia ząbka.
bursztynu na ząbkowanie - uznaje się, że pod wpływem temperatury ciała z bursztynu uwalniany jest kwas bursztynowy, który ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.
Możesz więc nabyć bransoletkę lub naszyjnik z bursztynu i sprawdzić, czy ten sposób zadziała na Twoje dziecko.
smoczka na ząbkowanie - jest to po prostu gumowy gryzak o specyficznym kształcie, który wskutek przygryzania przez dziecko, przynosi mu ulgę.

 

 

Inne sposoby na ząbkowanie

➡️ Jeżeli domowe sposoby nie działają, dziecko nadal czuje się źle, a Ty od kilku dni nie przespałaś ciągiem dłużej, niż godzinę - czas na zastosowanie środków farmakologicznych.
Pamiętaj o uprzednim przeczytaniu ulotki i zorientowaniu się, jaką dawkę danego leku możesz podać dziecku i jakie odstępy czasowe musisz zachować pomiędzy kolejnymi dawkami.

Ząbkowanie = Brak Humoru, Rozdrażnienie, Zachwiane Poczucie Bezpieczeństwa!

👶 Możesz na zmianę stosować syrop i czopek przeciwbólowy, natomiast jeśli dziecko wymiotuje przy ząbkowaniu, podawanie syropu nie ma sensu, bo wysoce prawdopodobne, że go zwróci.
W takim przypadku bez wahania od razu zaaplikuj dziecku środek przeciwbólowy w czopku.

👶 Popularnymi środkami przeciwbólowymi dla dzieci są np.: Pedicetamol, Ibum Forte, Nurofen, Apap dla dzieci Forte.

Poza środkami przeciwbólowymi, możesz zastosować również:
żel na ząbkowanie z lidokainą - lidokaina jest popularnym środkiem znieczulającym. Żele z jej dodatkiem znajdziesz pod nazwami: Dentinox, Calgel, Bobolen, Pansoral, Dentiti Baby.
żele na ząbkowanie bez lidokainy - np. Anaftin Baby, zawierający aloes i kwas hialuronowy, które działają przeciwbólowo i redukują zaczerwienienie dziąseł.
czopki o działaniu uspokajającym - np. Viburcol. Można je wykorzystać również w przypadku kolek i innych stanów niepokoju u niemowląt. Uwaga ❗️ Bez konsultacji z lekarzem nie można stosować ich dłużej, niż przez 3 dni!
roztwór doustny Camilia - homeopatyczne krople na ząbkowanie łagodzące ból, biegunkę i zmniejszające stan zapalny dziąsełek.
Wykazują dużą skuteczność i są polecane przez wiele mam, więc warto je wypróbować ❗️

 

 

Pamiętaj jednak o zachowaniu umiaru ❗️

⭐ Żele z dodatkiem lidokainy możesz stosować maksymalnie 3 razy dziennie, a środki przeciwbólowe co 6-8h, więc ich podawanie rozplanuj sobie w czasie.
Dobrze byłoby podać dziecku lek przeciwbólowy chwilę przed położeniem go spać - dzięki temu i Ty będziesz miała szansę na kilka godzin nieprzerwanego snu.

⭐ Bez względu na wszystko, Twoja obecność przyniesie dziecku najwięcej ukojenia. Często przytulaj malucha, gdyż da mu to poczucie bezpieczeństwa i zachowaj spokój, wtedy on również będzie spokojniejszy. Dbaj o jego emojce, jest to ważne na każdym etapie rozwoju, a sprawi, że maluch będzie żył z poczuciem bezpieczeństwa. Więcej o tym pieszemy w artykułach o błędach w wychowaniu i nauce dzielenia się.
Dzieci doskonale odczuwają nasze emocje, a Ty, jako jego mama, masz być jego ostoją w tym trudnym i bolesnym czasie. Ząbkowanie na szczęście nie trwa wiecznie ❗️
Wkrótce będzie po wszystkim, znów nastaną dni pełne radości i dziecięcych uśmiechów ❗️ Trzymam za Was kciuki ❗️

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy rozpoczyna się ząbkowanie?

Z reguły ząbkowanie rozpoczyna się w okolicy 5 miesiąca życia dziecka, jednak należy pamiętać, że jest to dość indywidualna sprawa i jednym dzieciom ząbki mogą zacząć wychodzić wcześniej, a innym później.

Jakie są objawy ząbkowania?

Do najczęstszych objawów ząbkowania należą: ślinienie się, obrzęk dziąseł, ból, rozdrażnienie, problemy ze snem, brak łaknienia, gorączka, biegunka, gryzienie twardych przedmiotów.

Jakie są domowe sposoby na ząbkowanie?

Z domowych sposobów warto wypróbować schłodzonych gryzaków - niska temperatura przyniesie dziecku ukojenie i zmniejszy obrzęk dziąsła. Równie skuteczne jest podawanie chłodnych pokarmów i masaż dziąseł.

Jak bursztyn wpływa na ząbkowanie?

Pod wpływem temperatury ciała, z bursztynu uwalnia się tzw. kwas bbursztynowy, który wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i uspokajające.

Jaki żel na ząbkowanie jest skuteczny?

Na ząbkowanie możesz zastosować żel z dodatkiem środka znieczulającego (lidokainy), np. Dentinox lub Calgel, natomiast jeżeli wolisz spróbować żelu bez lidokainy, możesz zastosować np. Anaftin Baby, który ma w swoim składzie aloes i kwas hialuronowy wykazujące działanie przeciwbólowe i redukujące zaczerwienienie dziąseł.

Jaki środek przeciwbólowy dla niemowlaka?

Dla niemowlaka możesz zastosować doustny środek przeciwbólowy, np. Pedicetamol, jednak nie stosuj go w przypadku, gdy bólowi i/lub gorączce towarzyszą wymioty. Wówczas lepiej zastosować czopek przeciwbólowy, np. Nurofen.