Czy dziecko musi się dzielić zabawkami❓

➡️ Odpowiadając na pytanie tytułowe: i tak, i nie. Dzielenie się jest dla dziecka czymś trudnym i niezrozumiałym.
Małe dziecko poprzez posiadanie czegoś, ustala swoją granicę: jeśli piłka jest jego, to nie może być jednocześnie brata - tutaj więc znajduje się granica między nim, a bratem ❗️

✅ Nie dziwmy się więc protestom malucha na polecenie podzielenia się piłką z rodzeństwem, bowiem ono odbiera to jako atak na jego autonomię.
Maluch potrzebuje tej granicy i odnosi wrażenie, że posiadane przedmioty określają jego jako osobę: mam czarno-białą piłkę, ponieważ lubię piłkę nożną i to jest moja piłka. ⭐
Przed przeczytaniem tego artykułu zapraszamy jeszcze do zajrzenia do poprzedniego ❗️

 

 

Co robić, gdy dziecko nie chce dzielić się zabawkami

👶 Nie możemy pozostawiać tego bez reakcji, natomiast miejmy na uwadze fakt, iż zmuszenie dziecka do czegokolwiek nie przyniesie żadnych korzyści wychowawczych.
Jeśli krzykniesz na dziecko, że ma dać koledze pobawić się swoją łopatką albo nie daj Boże wyrwiesz ją dziecku z ręki i oddasz innemu dziecku, dzielenie będzie pozbawione dobrych intencji, po prostu zadzieje się to pod Twoim naporem.

Dzielenie się Wśród Dzieci

👶 Dzieci mają prawo do posiadania swojej własności i powinniśmy to uszanować. Możesz zachęcać dziecko do dzielenia się, wspólnych zabaw z innymi dziećmi jego zabawkami, ale nie możesz go do tego zmuszać ❗️
Dziecko ma prawo odmówić, dzielenie nie może być przymusem, a wyborem.

 

 

Jak nauczyć dziecko dzielenia się

➡️ Najpierw postaw się w roli dziecka: wyobraź sobie, że musisz się z kimś podzielić swoim samochodem, ulubionymi perfumami lub ubraniami. Nie masz prawa odmówić, bo zostajesz uznana za samolubną egoistkę.
Czy dobrze się z tym czujesz ❓ Podejrzewam, że nie. Zamiast więc nakazywać maluchowi podzielenie się czymkolwiek, zmień nieco ton rozmowy: "Twojemu bratu będzie miło, jeśli podzielisz się z nim ciastkami.", lub: "Tomkowi bardzo podoba się budowla z klocków, którą zbudowałeś. Może pożyczysz mu na chwilę swoje klocki, żeby również mógł zbudować taką wieżę ❓ ".
✅ Nie wyskakuj z roszczeniową postawą, bo niczego nie ugrasz, tylko przekażesz dziecku złe wzorce.

 

➡️ Zwróć uwagę, czy bycie w posiadaniu danej zabawki lub innego przedmiotu nie jest dla dziecka pretekstem do wyśmiewania innego dziecka, które tej rzeczy nie ma.
Takie zachowanie absolutnie zasługuje na potępienie, a w Twojej gestii wówczas leży wyjaśnienie dziecku tego, że o wartości człowieka nie świadczy ilość posiadanych przez niego dóbr, ale to, jakim człowiekiem jest w stosunku do innych (również słabszych i uboższych). ✅
Dobrym pomysłem by nauczyć dziecko równości jest czytanie mu baśni z takim właśnie morałem.

 

➡️ Dzieci uczą się świata poprzez obserwację dorosłych ❗️ Dawaj dziecku dobry przykład chętnie oddając ubrania, których nie nosisz np. na zbiórki charytatywne, zadbasz tym samym o planetę.
Nigdy w obecności dziecka nie wyliczaj komuś zarobków, nie komentuj jego majątku, nie mów, że znowu chciał coś od Ciebie pożyczyć. Wyzbądź się hiporyzji, wtedy wpajane dziecku przez Ciebie wartości będą miały sens. ✅

Dziecko Należy Nauczyć się Dzielić

☝️ Reasumując, dzielenie się zabawkami przez dziecko jest dla niego prawdziwym wyzwaniem i tylko od Ciebie zależy, czy będzie chętnie użyczało swoich skarbów innym dzieciom. Tak samo jak dla ciebie będzie nauka czytania dziecka.
Musisz uszanować jego ewentualną odmowę, gdyż ma ono prawo do decydowania o tym, czy i z kim się podzieli. To jego własność.

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Czy dziecko musi się dzielić?

Musi i nie musi - zależy. Dziecko ma prawo do posiadania swojej własności, a Ty nie powinnaś zmuszać go do tego, by wbrew sobie dzieliło się z kimś swoimi rzeczami. Możesz je do tego zachęcać, ale nie zmuszać.

Jak reagować, gdy dziecko nie chce się dzielić zabawkami?

Nie próbuj dziecka krytykować, nie nazywaj go samolubem i egoistą, tylko przedstaw mu korzyści płynące z użyczenia zabawki innemu dziecku. Powiedz mu, że inne dziecko będzie bardzo szczęśliwe, jeśli będzie mogło chwilę się pobawić jego zabawką. Nie wyrywaj swojemu dziecku z ręki danej zabawki, żeby przekazać ją innemu dziecku, bo to działanie siłowe i zostanie negatywnie odebrane przez Twojego malucha.

Dlaczego dziecko nie chce się dzielić?

Maluch posiadaniem danego przedmiotu określa swoją autonomię. W momencie, gdy zostaje przymuszone do użyczenia swojej rzeczy komuś innemu, odbiera to jako atak na swoją osobę. Dzielenie się powinno być dobrowolne, a nie przymusowe. Nie może się ono w przyszłości dziecku źle kojarzyć.

Jak nauczyć dziecko dzielenia się?

Wyzbądź się rzucania rozkazów, a zachęcaj dziecko do dzielenia. Nie upokarzaj go określeniami typu samolub. Musisz również dawać dziecku dobry przykład - bądź dla niego wzorem do naśladowania.