Poczytaj mi mamo - czyli o tym, kiedy zacząć czytać dziecku i jaką literaturę wybrać

📚 Według danych zebranych przez Bibliotekę Narodową, blisko 60% Polaków nie czyta książek ❗️ To zatrważające, wszak czytanie nie tylko rozwija naszą wyobraźnię i stymuluje mózg, ale i świetnie relaksuje.
Warto od czasu do czasu sięgnać do domowej biblioteczki, zaparzyć ulubioną herbatę i choć na godzinę zasiąść w wygodnym fotelu pozwalając się przenieść w fikcyjny świat bohaterów literackich. ⭐

📚 Czytanie to piękna pasja ❗️
Dlatego właśnie od najmłodszych lat  powinniśmy zachęcać do czytania również swoje dzieciaki. Zapraszamy także do poprzedniego artykuły o sposobie nauki czytania ❗️

 

Kiedy zacząć czytać dziecku

👶 Okazuje się, że możemy zacząć czytać dziecku już wtedy, gdy znajduje się ono w brzuchu matki. Od około 4 miesiąca ciąży płód zaczyna odbierać dźwięki z zewnątrz i rozpoznawać głos matki, a w 6 miesiącu życia płodowego rozwijają się u niego komórki mózgowe.
Następnie dziecko zaczyna zauważać melodyjność języka i jego rytm. Czytając maluszkowi, którego nosisz pod sercem, zaczynasz nawiązywać z nim więź - możesz już wtedy sięgnąć po swoje ulubione bajki z dzieciństwa.

👶 Ciekawostką jest, że zauważono, iż dzieci po narodzinach uspokajają się podczas czytania historyjek usłyszanych w brzuchu mamy. Zwiększa to ich poczucie bezpieczeństwa i uspokaja.
Być może w przyszłości właśnie to będzie Twoją niezawodną metodą na wyciszenie maluszka ❓ Warto spróbować ❗️

Czytanie w Ciąży jest Bardzo Korzystnę!

📚 Czytanie dziecku, które jeszcze jest w brzuchu, rozpocznij od swoich ulubionych bajek z dzieciństwa. Przypomnisz sobie beztroskie chwile, kiedy to Tobie rodzice lub dziadkowie czytali do snu.
Pamiętasz, jakie to było cudne ❓ Możesz sięgnąć również po baśnie (w tej łagodnej wersji ❗️ ), bo przecież wszyscy je znamy i uwielbiamy.

📚 Poezja - dzięki swojej melodyjności i pięknemu brzmieniu - także z pewnością przypadnie do gustu rosnącemu w Tobie maleństwu.
Wybieraj taką literaturę, która dobrze Ci się kojarzy i wprawia Cię w dobry nastrój, wszak dziecko doskonale odczuwa Twoje emocje.

 

✅ Skoro można czytać nawet dziecku będącemu w brzuchu, to tak naprawdę nigdy nie jest na to za wcześnie. Jeśli nie czytałaś maluszkowi zanim się urodził, zacznij czytać dziecku od urodzenia. ⭐
Może Ci się wydawać, że noworodek lub niemowlę jeszcze niezbyt dużo rozumie, ale to zdecydowanie błędne podejście.

✅ Czytanie powinno być Waszym wspólnym nawykiem, czyli dobrze byłoby zacząć wprowadzać je do codziennej rutyny od samego początku. Pomyśl sama, jak piękny byłby każdy wieczór, gdyby Twoja pociecha po kolacji i wieczornej toalecie chętnie kładła się do łóżka i wyczekiwała czytanej przez Ciebie bajeczki.
☝️ Naprawdę nie jest niczym trudnym wprowadzanie dzieciom rytuałów. Wystarczy być konsekwentnym w działaniu.

 

 

Jakie książki wybrać dla dziecka w 1 roku życia

Bajeczki, wierszyki, baśnie - maluch wszystkiego będzie z rozkoszą słuchał, jeżeli będzie to częścią Waszej rutyny.
Są jednak jeszcze książki, które poza czytelniczą miłością, wyobraźnią, mową i pamięcią, rozwijają pewne zmysły.

 

✅ Taką funkcję mają m.in książeczki kontrastowe. Uwaga ❗️ Nie zaleca się ich stosowania przed ukończeniem przez dziecko 3 miesiąca życia, ponieważ otoczenie daje mu na tyle dużo bodźców, że niekoniecznie jest w stanie wszystkie je przetworzyć.

Po 3 miesiącu jak najbardziej możesz zaopatrzyć się w karty i książeczki kontrastowe. Zabawa nimi polega na powolnym przesuwaniu kart przed oczyma dziecka, dzięki czemu stymulowany jest rozwój jego wzroku. 👶
Nie rób jednak tego wieczorem, by nie narzucać dziecku zbyt wielu wrażeń - to może doprowadzić do przebodźcowania.

 

✅ Waszym wieczornym rytuałem ma być spokojne czytanie. Zadbaj o to, byś sama była wtedy wyciszona.
Czytaj w sposób spokojny, monotonny, nie moduluj głosem zbyt przesadnie, a gdy zauważysz, że dziecko zaczyna przysypiać, mów coraz ciszej i wolniej.

 

✅ Po 6 miesiącu życia dziecko zdecydowanie bardziej wczuwa się w proces czytania, rozpoznaje rytm, interesuje się obrazkami i jest zafascynowany melodyjnością Twojego głosu.
👶 Wybieraj więc książeczki edukacyjne zawierające proste ilustracje. Doskonałym wyborem będzie również poezja dziecięca, np. autorstwa Jana Brzechwy. Wiersze świetnie wpływają na poczucie rytmu i kształtują pamięć (bo przecież dużo łatwiej nauczyć się na pamięć wiersza, niż prozy).

Specjalne Książeczki dla Dzieci

✅ Starsze niemowlę zachęcisz do czytania kupując mu książeczki z niespodzianką. Takie, w których coś się obraca, coś można przesunąć, czegoś dotknąć.
Dobrym wyborem będą książki edukacyjne z serii "Pogłaszcz zwierzątko", które rozwijają zmysł dotyku i zdolności manualne malucha. W książeczce "Pogłaszcz wiejskie zwierzątko" znajduje się np. zdjęcie opierzonej kaczuszki - dziecko może więc dotknąć piórek i poznać dzięki temu nową fakturę. 👶

✅ Dorzuć do tego coś od siebie ❗️ Pokazując maluchowi nieznane dotąd zwierzaki, ucz go naśladowania ich odgłosów ❗️ Zapewniam Cię, że oboje będziecie się przy tym świetnie bawić. Maluch jednocześnie będzie musiał ciebie dopuścić do głaskania książeczki, to będzie dobry wstęp do nauki dzielenia się.
Nie porzucaj oczywiście wieczornego czytania na rzecz tych fantastycznych książek - im więcej rodzajów książek wprowadzisz, tym lepiej.

 

 

Co czytać dziecku do 3 roku życia

➡️ Dwu i trzylatek książki powinien już mieć wyrobiony nawyk codziennego sięgania (przez Ciebie) po lekturę. Teraz, gdy jest już zdecydowanie bardziej samodzielny, chętnie będzie przeglądał książki bez Twojej pomocy.
Wybieraj więc takie, które mają grube tekturowe karty, dużo obrazków, niespodzianek i walorów edukacyjnych. Przeglądając dział dziecięcy w niemalże każdej księgarni, znajdziesz sporo książeczek dostosowanych do wieku swojej pociechy.

📚 Super sprawdzają się np. książki uczące kolorów, liczb, liter, pór roku, interpretowania i nazywania emocji, uczące pewnych zachowań i zjawisk.
Są nawet książeczki, które ułatwiają rodzicom nauczenie dziecka korzystania z toalety czy pomagają odsmoczkować malucha! Dział literatury dziecięcej już dawno przestał składać się wyłącznie ze świetnie znanego nam wszystkim elementarza autorstwa Mariana Falskiego.

📚 Wykorzystaj więc możliwość edukowania dziecka już na tak wczesnym etapie.
Dzięki temu być może w przedszkolu Twoja pociecha błyśnie wiedzą, łatwiej przyjdzie jej nauka podstaw matematyki czy przyrody. ✅

 

 

Co czytać starszym dzieciom

✅ Przedszkolaki i dzieci chodzące do szkoły podstawowej z reguły mają już dość sprecyzowane gusta w kategorii literatury. Jedne pokochają Disneya, inne będą fanami konkretnej bajki i będziesz zmuszona skupywać nie tylko książki związane z jego ulubionymi bohaterami, ale i wszelakie gadżety: kolorowanki, długopisy, zeszyty, maskotki, ubrania, pościel i ręczniki z wizerunkiem bajkowych postaci.
📚 Nawet wtedy nie rezygnuj z proponowania swojemu urwisowi klasyki, czyli baśni i poezji dziecięcej. Niech nie zamyka się na jeden temat i jednego autora.

MIłóść do Literatury!

✅ To tylko poszerzy jego horyzonty ❗️   A być może wychowujesz przyszłego mola książkowego. Przeplataj więc czytanie ulubionych bajek malucha z utworami niosącymi pewną naukę, wypytuj o morał, wspólnie wyciągajcie wnioski z przeczytanej lektury i dyskutujcie na jej temat. Pozwól, by dziecko zadawało Ci pytania dotyczące lektury, rozwiniesz tym jego zdolności interpretacyjne.
📚 A co powiesz na wspólną wyprawę do księgarni ❓  Od czasu do czasu wybierz się tam z dzieckiem, pozwól mu poczuć klimat towarzyszący kupowaniu książek i zachęć do tego, by samo wybrało sobie książkę, którą wspólnie będziecie czytać. Możesz również zabrać malucha do biblioteki - na pewno będzie to dla niego niezapomnianym przeżyciem.

 

✅ Dziecku, które już potrafi czytać, pozwól w pełni decydować. Niech samodzielnie wybiera literaturę wartą jego uwagi.
Nie zapominajcie jednak o szkolnych lekturach, które choć często nie zachęcają do czytania i wydają się dzieciom nudne, są konieczne.
📚 Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dzieci bardzo często są uprzedzone do czytania lektur, nie chcą tego robić i szkoła sama w sobie nie zachęca do czytania, ale Twoja w tym głowa, byś jeszcze przed rozpoczęciem przez dziecko szkoły, rozkochała je w literaturze.
Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie zmuszać tylko zachęcać - więcej o tym możecie poczytać w artykule o błędach wychowawczych.

 

 

Kilka edukacyjnych serii wartych uwagi:

⭐ "Jadzia Pętelka"
⭐ "Pucio"
⭐ "Kicia Kocia"
⭐ "Pierwsze słowa"
⭐ "Akademia mądrego dziecka. Wieczorynka"
⭐ "Krok po kroku"
⭐ "Miś pracuś"

 

 

Zbiory bajek na dobranoc, które spodobają się Twojemu dziecku:

⭐ "Słodkich snów maluszku. Bajki na dobranoc"
⭐ "Dobranoc, pchły na noc!"
⭐ "Opowieści na dobranoc"
⭐ "Kołysanki. Wiersze na dobranoc"
⭐ "Do łóżka, gotowi... start! Opowieści przygotowujące do snu"
⭐ "Konopnicka dzieciom. Stefek Burczymucha, Czy to bajka, czy nie bajka i inne bajki na dobranoc"

Czytanie nie Tylko Rozwija Wyobraźnie ale Także Rozwija Nas Intelektualnie

A może i Ty znajdziesz chwilę dla siebie i przypomnisz sobie fabułę ulubionej książki ❓ Miłej lektury ❗️

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Nigdy nie jest na to za wcześnie! Będąc w ciąży możesz zacząć czytać dziecku bajki. W zasadzie im wcześniej zaczniesz, tym lepiej.

Jakie książki czytać dziecku?

Świetnym wyborem będą baśnie, bajki i poezja dziecięca.

Jakie książki dla dziecka?

W każdej księgarni znajdziesz zbiór książek dostosowany do wieku malucha. Dla niemowląt od 3 miesiąca życia możesz wybrać książeczki kontrastowe, natomiast dla półrocznego malucha świetnie sprawdzą się książeczki uczące go np. nowych faktur. Roczne dziecko chętnie sięgnie do książeczek z niespodziankami.

Jaka książka pomoże odpieluchować dziecko?

Bardzo popularną książką wspomagającą rodziców w odpieluchowywaniu dziecka jest "Pucio chce siusiu, czyli pożegnanie z pieluszką".

Jaka książka pomoże oduczyć dziecko smoczka?

Jeżeli chcemu oduczyć malucha używania smoczka, możemy sięgnąć po książkę "Krok po kroku. Pa, pa smoczku!".

Co daje czytanie książek?

Czytanie książek rozwija wyobraźnię, ubogaca nasze słownicto, relaksuje i stymuluje mózg. Jest również niezwykle pasjonujące!