Co jest lepsze - chusta czy nosidełko❓

👶 Jeżeli marzysz o rodzicielstwie bliskości, albo już masz na stanie nieodkładalnego malucha, pewnie rozważasz teraz zakup czegoś, co odciąży Twój kręgosłup i uwolni Twoje ręce.
Nie bój się jednak, że noszeniem na rękach, w chuście lub w nosidle przyzwyczaisz dziecko do noszenia - ono rodzi się przyzwyczajone. Nosiłaś dziecko przez 9 miesięcy w brzuchu ❗️
Warto wiedzieć co będzie przydatne dla Ciebie i dziecka po tych miesiącach, zapraszam więc do artykułu, który porusza tą tematykę.

👶 Po narodzinach dziecko stopniowo odzwyczaja się od noszenia i uwierz mi, jak tylko stanie się bardziej samodzielne, wcale nie będzie tak chętnie wskakiwać Ci na ręce.
Jakie masz więc możliwości ❓ Chętnie Ci je przedstawię ❗️

 

 

Nosidło ergonomiczne

➡️ Na forach na temat chustonoszenia możesz natknąć się na mit mówiący o tym, że nosidła przeznaczone są dla dzieci, które potrafią samodzielnie siedzieć. Po części jest to prawdą, bo im bardziej dziecko jest sprawne pod względem motorycznym, tym łatwiej jest dobrać odpowiedni model nosidła.
Pamiętaj, by dobór odpowiedniego produktu zlecić wykwalifikowanym osobom, które sprawdzą, czy w Waszym przypadku nosidło nie jest zwykłym "wisiadłem" obciążającym dziecięcy kręgosłup! Zwróć uwagę na następujące rzeczy:

✅ Dobre nosidło, które na pewno nie zaszkodzi Twojemu dziecku, uszyte jest z miękkiego materiału. Nie może być sztywne, ani też elastyczne ❗️
Zarówno w sztywnym, jak i elastycznym nosidle, pozycja dziecka zawsze będzie wymuszona, co może skutkować późniejszymi problemami z kręgosłupem i biodrami.

✅ Dobre nosidło nigdy nie jest przeznaczone do noszenia dziecka przodem do świata, a tyłem do rodzica. Nigdy ❗️
Na żadnym etapie rozwoju dziecka nie jest to zdrowe. Jeśli chcesz, by dziecko siedziało w nosidle przodem do świata, załóż nosidło na plecy - wówczas maluch będzie wyglądał zza Twojego ramienia.

✅ Materiał nosidła nie może zachodzić na główkę dziecka. Panel nosidełka powinien zakrywać całe plecy i sięgać do karku.

✅ Nosidełko nie może zwężać się ku dołowi i sprawiać, że nóżki dziecka będą zwisać.
Nie zapewnia to dziecku fizjologicznej pozycji i może powodować dysplazję bioder.

Dobre Nosidełko dla Dziecka i Rodzica

☝️ Od dłuższego czasu w rankingach nosideł ergonomicznych królują nosidła marek takich, jak Tula, Cybex i Babybjorn - zapytaj o nie doradcę w sklepie z artykułami dziecięcymi i dobierzcie odpowiednie nosidełko dla Twojego maluszka.

 

 

Co z chustami

➡️ Wiemy już, że nosidła nie są przeznaczone dla noworodków. A co z chustami ❓ Czy chustonoszenie nie zaszkodzi takiemu maleństwu ❓
Okazuje się, że nie. W chustach można nosić noworodki i to bez obaw o ich kręgosłup, a to dlatego, że maluszek będący w chuście, tak naprawdę leży na rodzicu.
Jest to ważne dla poczucia bezpieczeństwa malucha, tak samo jak przytulanie. Jest to istotnie ważne podczas ząbkowania, kiedy dziecko nie wie co się dzieje. Jeśli chcecie o tym poczytać więcej to zapraszam do artykułu o tym.

👶 Wszystko za sprawą podwinięcia miednicy, które skutkuje zaokrągleniem pleców bobasa, zgięciem i rozszerzeniem nóg - czyli maluch przyjmuje naturalną dla niego pozycję zgięciowo-odwiedzeniową. Ponadto kręgosłup dziecka w chuście jest odpowiednio zabezpieczony, o ile oczywiście ta jest odpowiednio dociągnięta i zawiązana.
👶 Wiem, że to wszystko brzmi skomplikowanie i samo wiązanie chusty na początku wydaje się być nie lada wyzwaniem, ale możesz skorzystać z pomocy doradcy chustonoszenia, który wyjaśni Ci krok po kroku, jak powinnaś zakładać chustę i pokaże Ci kilka sposobów wiązania.

☝️ Noszenie dziecka w chuście znacznie odciąży Twój kręgosłup, ponieważ dzięki niej ciężar malucha rozkłada się symetrycznie na Twoje barki i plecy, nie obciążając żadnej ze stron.

 

 

Rodzaje chust

Chusty do noszenia dzieci możemy podzielić na kilka rodzajów:
chusty wiązane elastyczne lub tkane - o długości kilku metrów. Oferują najwięcej możliwości: można w nich nosić dziecko z przodu, na biodrze i z tyłu. Chusty wiązane elastyczne sprawdzają się już od pierwszych dni życia, są niezastąpione w kryzysowych momentach, takich jak kolki, ząbkowanie czy skok rozwojowy, natomiast chusty wiązane tkane zaleca się używać przy nieco starszych dzieciach, po 4 miesiącu życia.
Wiązana chusta to absolutny must-have, jeśli lubisz piesze wędrówki do miejsc, do których dojście z wózkiem może być utrudnione. Mamy z bobasami w chustach możemy spotkać nawet na górskich szlakach ❗️

Noszenie Dziecka w Chuście

chusty kółkowe - pozwalają na noszenie dziecka w pozycji leżącej i można je stosować nawet dla noworodka, natomiast starsze dzieci w chustach kółkowych nosimy na plecach lub na biodrze.
Są prostsze w użyciu od chust wiązanych, jednak mają pewną wadę: obciążają tylko jedną stronę ciała osoby noszącej, co przy dłuższym stosowaniu może powodować bół i dyskomfort.

chusty kieszonki - również obciążają tylko jedną stronę ciała osoby noszącej.
Są najłatwiejsze w użyciu, ale i najmniej praktyczne, ponieważ muszą być indywidualnie dobierane - chusta, którą nosi mama, niekoniecznie będzie pasowała też na tatę czy babcię.

✅ Chustonoszenie ma wiele zalet ❗️ Oprócz tego, że budujemy z dzieckiem silną więź, bo jest ono do nas przytulone, stymulujemy też w ten sposób jego błędnik, co przyśpiesza rozwój jego zdolności ruchowych.
Poza tym noszenie dziecka w chuście ma pozytywny wpływ na jego stawy biodrowe (jeżeli dziecko ma dysplazję bioder, również możemy nosić je w chuście ❗️ ), a także zwiększa jego poczucie bezpieczeństwa i uspokaja je.
Więź z dzieckem można także budować poprzez wspólne zajęcie, najczęsciej polecane jest wspólne czytanie. Nie tylko będzie to budować więź rodzica i dziecka, ale także rozwijać dziecko i przyzwyczajać do tego, że czytanie wcale nie jest takie straszne.

 

☝️ Reasumując, chusta daje nam o wiele więcej możliwości niż nosidło i łatwiej ją dobrać. Odpowiednio zawiązana chusta na pewno nie wyrządzi dziecku krzywdy. Można ich używać już od pierwszych dni życia.
Z nosidłami niestety jest więcej zachodu, a używanie niedostosowanego do dziecka nosidła może skutkować między innymi problemami z kręgosłupem i biodrami. Poza tym chusty są tańsze. Koszt dobrej jakości nosidła to wydatek nawet rzędu 700-1000zł, tymczasem dobrą chustę kupimy już za 200zł.

Chusta jest zdecydowanie lepszym wyborem niż nosidło. Choć na początku motanie chusty wyda Ci się skomplikowane, to warto opanować tę sztukę ❗️
Z pewnością będzie to dla Ciebie dużym ułatwieniem na co dzień, a dla maluszka ukojeniem w trudnych momentach.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Co jest lepsze: chusta czy nosidło?

Chusta daje nam o wiele więcej możliwości i łatwiej ją dobrać, a odpowiednio zawiązana nie wyrządzi krzwdy dziecku. Nosidło o wiele trudniej jest dobrać, a nieodpowiednio dobrane może powodować u dziecka problemy z kręgosłupem i biodrami. Chusta jest zdecydowanie lepszym wyborem niż nosidło.

Jak dobrać nosidło?

Aby dopasować nosidło, należy skorzystać z pomocy doradcy w sklepie z artykułami dziecięcymi. Należy zwrócić uwagę na to, by materiał nosidła był miękki i nie zachodził na główkę dziecka.

Noszenie dziecka przodem do świata w nosidle - czy można?

Absolutnie nie i dobre nosidło nie posiada takiej funkcji. Jeżeli Twoje nosidło daje taką możliwość, powinnaś je jak najszybciej wymienić na inne.

Jak dobrać chustę do noszenia dziecka?

Aby dobrać chustę i nauczyć się ją wiązać, warto skorzystać z konsultacji z doradcą chustonoszenia. Choć na początku motanie chusty może wydawać się trudne, warto opanować tę umiejętność. Doradca dopasuje idealną chustę dla Was i wszystkiego Cię nauczy.

Chusta do noszenia dziecka - od jakiego wieku?

W chustach wiązanych elastycznych możesz nosić nawet noworodka, natomiast chusty tkane przeznaczone są dla nieco starszych dzieci - od 4 miesiąca życia.