Odpieluchowanie dziecka - kiedy i jak to zrobić❓

➡️ Każdy młody rodzic w pewnym momencie słyszy od starszego pokolenia, że już najwyższy czas na to, by zacząć odzwyczajać dziecko od pampersów.
Dziadkowie bowiem twierdzą, że pampersy "są problemem", że trzeba "jak najszybciej wyjść z pieluch" i chętnie podsuwają nam prezenty dla dziecka w postaci kolorowych nocników i majtek.

✅ Na szczęście rodzice mają coraz większą świadomość tego, że odpieluchowanie dziecka jest prawdziwym wyzwaniem zarówno dla rodziców, jak i malucha i stanowi długotrwały proces, do którego rozpoczęcia dziecko musi wykazać gotowość.
Tego samego zdania są również pediatrzy i psychologowie ❗️ Równie trudnymi przedmiotami do nauki, są nauka czytania, czy dzielenia się, ale o tym także są artykuły na moim blogu, do których zapraszam.

Jak zatem przygotować dziecko na pożegnanie z pampersami, jakie są oznaki gotowości do odpieluchowania, jak powinna wyglądać nauka załatwiania potrzeb na nocnik ❓
☝️ Chętnie odpowiem na wszystkie Twoje pytania. Zapraszam do lektury ❗️

 

 

Kiedy odpieluchować dziecko

➡️ Stara szkoła mówi, że odpieluchować dziecko należy jak najszybciej, zaraz po ukończeniu przez brzdąca roczku.
Ma to związek z tym, że kiedyś nie było pieluch jednorazowych, a pranie tetry zajmowało dużo czasu i było dość uciążliwym zajęciem.

✅ Środowisko medyczne obala mit o tym, że odpieluchowanie musi nastąpić możliwie jak najwcześniej i okazuje się, że wiek nie jest żadnym wyznacznikiem, a najważniejsza jest gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki korzystania z nocnika.
Zwykle dzieci wykazują chęć do pożegnania się z pieluchą dopiero po ukończeniu 2 roku życia.

 

 

Oznaki gotowości dziecka do odpieluchowywania

➡️ Jeśli zaczynasz zastanawiać się nad odpieluchowaniem dziecka, przyjrzyj się dokładnie jego zachowaniu. Dziecko gotowe do rozpoczęcia procesu odpieluchowywania:

⭐ samodzielnie siedzi, wstaje i chodzi
⭐ interesuje się tym, co rodzic robi w łazience, towarzyszy dorosłemu w ubikacji, przygląda się spłukiwaniu wody
⭐ potrafi zasygnalizować, że robi siku lub kupę, po załatwieniu się do pampersa prosi o przebranie
⭐ pokazuje, że pielucha mu przeszkadza w codziennych czynnościach, próbuje samodzielnie ją ściągać
⭐ sygnalizuje swoje potrzeby (niekoniecznie związane z wypróżnianiem lub oddawaniem moczu), potrafi powiedzieć, że jest głodne, zmęczone, spragnione lub jest mu zimno
⭐ pomimo założonej pieluchy, podczas załatwiania odchodzi w ustronne miejsce, chowa się i szuka prywatności
⭐ ma już większą pojemność pęcherza i jest w stanie wytrzymać bez oddawania moczu ok. 2-3h
⭐ zna określenia związane z potrzebami fizjologicznymi, potrafi mówić o sikaniu, robieniu kupy, pieluchach, nocniku i toalecie
⭐ potrafi samodzielnie zdjąć dolną część garderoby

Odpieluchowanie - Dziecko Musi Być na To Gotowe

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko wykazuje oznaki gotowości do odpieluchowania, możecie zaczynać ❗️

 

 

Ile czasu trwa odpieluchowywanie dziecka

➡️ Pożegnanie z pieluchami to dłuższy proces, dlatego będziemy potrzebować sporo cierpliwości, wszak dla dziecka jest to zupełnie nowa sytuacja - jeszcze niedawno było maluszkiem przewijanym kilka razy na dobę i noszonym na rękach przez większość czasu, a tu nagle ma wykonywać jakieś "dorosłe" czynności.

✅ Odpieluchowywanie dziecka może trwać ok. 2 tygodni, ale może też trwać kilka miesięcy. Każde dziecko jest inne, dlatego niemożliwością jest podanie konkretnego przedziału czasowego.
Często jest tak, że dziecko szybko zaczyna załatwiać się na nocnik w dzień, ale na noc jeszcze przez długi, długi czas potrzebuje wsparcia w postaci pieluszki. Jest to zupełnie normalne i nie powinno być powodem do zmartwień.

✅ Anomalią nie jest również zsiusianie się przez malucha w majtki pomimo tego, że od dłuższego czasu załatwia się na nocnik.
Bądźmy dla dziecka wyrozumiali, wpierajmy je i nie okazujmy mu swojego niezadowolenia, bo dzieci są świetnymi psychologami i doskonale czują nasze emocje.

 

 

Jak odpieluchować dziecko 5 kroków do skutecznego odpieluchowania ❗️

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z odpieluchowywaniem dwulatka czy starszego dziecka, musimy podjąć te same działania:

Krok pierwszy: kup nocnik. Świetnym pomysłem jest wspólny wypad z dzieckiem na zakupy i pozwolenie mu na to, by samo wybrało sobie taki nocnik, jaki będzie mu się podobał. Wybór jest ogromny ❗️
Są nocniki przypominające prawdziwą toaletę, nocniki grające, świecące, z klapą, ze spłuczką wydającą dźwięk spłukiwania wody, z kierownicą, a nawet z uchwytem na papier. Wybierając nocnik pamiętaj o tym, by dziecko siedząc na nim dotykało stopami podłoża. Załatwianie się z nogami wiszącymi w powietrzu jest szkodliwe i powoduje zaburzenia mięśni dna miednicy i zwieraczy.

Krok drugi: po dokonaniu zakupu właściwego nocnika pozwól dziecku się z nim oswoić. Zachęć  brzdąca do siadania na nim, dotykania, oglądania i przenoszenia go z miejsca na miejsce.
Niech ten przedmiot stanie się dla malucha czymś, z czym jest doskonale zaznajomiony.

Krok trzeci: siadanie na nocnik gołą pupą. Jeśli dziecko zaznajomi się z nocnikiem, posadźmy go na nim bez dolnej części garderoby, np. przy okazji zmiany pieluchy.
Nie róbmy jednak nic na siłę, nie przytrzymujmy dziecka, a jeśli poczuje się niekomfortowo, pozwólmy mu wstać ❗️

Krok czwarty: nauka. Gdy dziecko bez oporu siada gołą pupą na nocnik, zobrazujmy mu dokładnie, do czego on służy. Najlepszym sposobem jest przerzucenie zawartości pieluchy do nocnika i posadzenie na nim dziecka.
W późniejszym etapie gdy zauważymy, że dziecko sygnalizuje to, że chce się załatwić, zaczyna się chować i szuka prywatności, wysadźmy je na nocnik. Równie ciężkim procem u dzieci jest ząbkowanie. Tą kwestię poruszam, w jednym z poprzednich artykułów, do których zachęcam.

Krok piąty: chodzenie bez pieluchy. Nie łudź się, że po kilku kupach zrobionych na nocnik zupełnie pożegnacie się z pieluchami, ale to już jest ogromny progres ❗️ Na początku zrezygnujcie z pieluchy tylko w domu i tylko w krótkich oknach czasowych - najlepiej zacząć od kilkunastu minut i stopniowo wydłużać czas, w którym dziecko nie ma na sobie pampersa.
W momencie, gdy dziecko samodzielnie siada na nocniku, a wpadki w domu już się nie zdarzają, możecie zrezygnować z pieluchy również na czas krótszych spacerów.

 

 

Jakich błędów należy się wystrzegać podczas odpieluchowywania dziecka

👶 Metoda kar i nagród może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego nie należy jej praktykować. Dziecko powinno traktować załatwianie się na nocnik jako coś normalnego.
Karanie za wpadkę najprawdopodobniej sprawi, że maluch zacznie traktować sadzanie na nocniku jako coś złego i stresującego, ponadto może wpłynąć na wstrzymywanie oddawania moczu i kału i doprowadzić do problemów zdrowotnych.
Dziecko zacznie rówież ukrywać dowody na to, że nie zdążyło załatwić się do nocnika np. poprzez chowanie się przed rodzicem z powodu zapaskudzonego ubrania.

Proces Odpieluchowania - Ważne Wsparcie Rodzica

👶 Nie powinno się też zmuszać dziecka do siedzenia na nocniku bez potrzeby, bo "będziesz na nim siedział, dopóki się nie załatwisz" może spowodować, że maluch na siłę będzie próbował się wypróżnić, co spowoduje ból i zniechęci dziecko do podejmowania kolejnych prób załatwienia potrzeb na nocniczek.

🍎 Konieczne zadbaj o dietę dziecka - powinna być ona bogata w błonnik i wodę, dzięki czemu unikniecie zaparć i wypróżnianie nie będzie sprawiało dziecku bólu.
To bardzo istotne w procesie odpieluchowywania, bo tematy toaletowe nie mogą kojarzyć się dziecku z czymś nieprzyjemnym ❗️

 

 

Odpieluchowanie dziecka w nocy

Rezygnacja z zakładania dziecku pieluchy na noc jest jeszcze bardziej żmudnym procesem, niż odpieluchowanie dzienne i zwykle trwa dłużej. Nie ma żadnej granicy wieku, w której dziecko zacznie sygnalizować swoje potrzeby również podczas snu i zacznie się wybudzać na siku.
Warto zastosować kilka prostych zasad, dzięki którym łatwiej przez to przebrniemy:

Zamień pieluchę na majtki.
Dziecko mocząc pieluchę, która jest bardzo chłonna, nie odczuje tego, że się zsiusiało. Jeśli jednak będzie miało ubrane majtki, zmoczenie ich prawdopodobnie sprawi, że maluch się obudzi, bo poczuje wilgoć.

Zabezpiecz łóżko.
Możesz w tym celu użyć specjalnych cerat, podkładów higienicznych, ochraniaczy na materac lub wodoodpornych podkładek. Zapasowe zabezpieczenie i dodatkową piżamę miej zawsze w pobliżu dziecięcego łóżka, dzięki czemu z łatwością przebierzesz w nocy dziecko i podmienisz mokry podkład na suchy.

Nocnik w pogotowiu.
Wyjście do toalety w środku nocy wiąże się ze spacerem po mieszkaniu i zapalaniem ostrego światła, przez co dziecko może się zbyt mocno rozbudzić, dlatego na noc najlepiej przynieść nocniczek sypialni dziecka i mieć go pod ręką.

Kontroluj ilość płynów.
Zwróć uwagę na to, by dziecko piło wystarczająco dużo w dzień i nie opijało się przed samym pójściem spać. Wiąże się to z ogólnym procesem rozszerzenia diety. Tak samo jak odpieluchowanie, jest to trudne. Mam jednak kilka porad, które znajdują się w artykule poświęconemu właśnie kewsti rozszerzenia diety.

Wyjaśnij dziecku, co ma robić.
Przed pójściem spać wyjaśnij dziecku kilkukrotnie, że kładzie się bez pieluchy i jeśli poczuje, że chce mu się siku, nocnik stoi nieopodal jego łóżka. Zaznacz również, że może cię w każdej chwili zawołać.

Siku przed spaniem.
Pamiętaj, by maluch załatwił się przed samym położeniem się do łóżka, dzięki czemu spokojnie zaśnie.

Pobudka.
Zaleca się budzenie dziecka na siku o stałych porach, dzięki czemu jesteśmy w stanie wyrobić u malucha pewnego rodzaju rutynę. Choć z początku kosztuje to rodziców wiele poświęcenia, warto spróbować. Zdecydowanie ułatwi nam to całkowitą rezygnację z pieluszek.

Nocnik Dla Dziecka - Musi się Podobać Maluchowi

☝️ Jak widzisz, skuteczne odpieluchowanie dziecka jest dość trudnym, czasochłonnym i zawiłym procesem, do którego trzeba się przygotować. Nie rób nic na siłę i daj dziecku czas. Nie daj się targać emocją, bo to może źle wpłynąć na malucha. Krzyk jest jednym z błędów wychowania. Jest to bardzo ważny temat, dlatego zapraszam do pierwszego artykułu, który poświęciłam właśnie temu zagadnieniu.
Nie wierz w to, że możliwe jest skuteczne odpieluchowanie dziecka w jeden weekend, bo na to nie ma żadnego złotego środka. Każde dziecko jest inne. Nie ma możliwości na to, by w pełni zdrowe dziecko nie podołało temu wyzwaniu, więc nie martw się na zapas. Uda Wam się ❗️ Trzymam za Was kciuki ❗️

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy odpieluchować dziecko?

Nie ma określonego przedziału czasowego, w którym należy zrezygnować z używania pieluch. Dziecko musi być na to gotowe. Zwykle dzieje się to po ukończeniu przez dziecko drugiego roku życia.

Jakie są oznaki gotowości dziecka do odpieluchowania?

Dziecko, które jest gotowe na to, by zacząć je uczyć korzystania z nocnika, zaczyna interesować się potrzebami fizjologicznymi, towarzyszy rodzicowi w toalecie, chcąc się załatwić poszukuje prywatności, zna określenia związane z potrzebami, samodzielnie chodzi i siedzi, ma większą pojemność pęcherza i sygnalizuje, że potrzebuje skorzystać z toalety.

Jakich błędów należy unikać podczas odpieluchowywania dziecka?

Przede wszystkim unikaj zmuszania, bo zniechęcisz dziecko. Absolutnie nie możesz stawiać dziecku ultimatum polegającego na tym, że nie zsiądzie z nocniczka tak długo, dopóki się nie załatwi. Nie sadzaj też dziecka bez potrzeby na nocnik. Nie stosuj metody kar i nagród - załatwianie potrzeb fizjologicznych powinno być dla malucha czymś zupełnie naturalnym, a nie kojarzyć się z karą bądź nagrodą.

Jak zapezpieczyć łóżko przy nocnym odpieluchowywaniu?

W tym celu użyj specjalnych podkładów higienicznych lub ceratek. Dobrze byłoby też mieć czystą piżamkę dla dziecka gdzieś pod ręką, w razie nocnej awarii.

Jaki nocnik wybrać dla dziecka?

Najlepiej, gdyby dziecko samo wybrało sobie taki nocnik, jaki mu się podoba. A wybór jest ogromny! Są nocniki grające, przypominające toaletę, wydające dźwięk spłukiwania wody, a nawet nocniki z... kierownicą!

Ile trwa odpieluchowanie dziecka?

Nie da się skutecznie odpieluchować dziecka w jeden weekend i wpadki mogą się zdarzać nawet przedszkolakom, dlatego zastosuj metodę małych kroków. W zależności od dziecka (bo każde dziecko jest inne!), odpieluchowywanie może trwać tylko 2 tygodnie lub aż kilka miesięcy.