Piasek kinetyczny – co to ❓
✅ Obecnie jeden z popularnych sposobów na rozwój kreatywności dzieci. Pozwala on na budowanie różnego rodzaju konstrukcji czy budynków. Posiada gładką teksturę, dzięki czemu jest delikatny w dotyku. Tak samo delikatne są dzieci na samym początku swojego życia dlatego warto zapoznać się z podstawową wyprawką dla malucha.
Jak wygląda zabawa z piaskiem kinetycznym ❓
✅ Przede wszystkim jest to akcesorium plastyczne, które nigdy nie zasycha, przez co może być stosowane nawet wielorazowo.
☝️ Piasek kinetyczny nie klei się, dzięki czemu pozwala na łatwe formowanie rozmaitych kształtów. Wystarczy użyć własnych rąk lub skorzystać ze specjalnych foremek.
Składa się on z ziaren zwykłego piasku oraz specjalnego polimeru, który nadaje mu odpowiednią konsystencję.
Zalety piasku kinetycznego
Zanim przejdziemy do kreatywnego wykorzystania piasku kinetycznego podczas zabawy, warto wymienić jego najważniejsze zalety:
⭐ nie trzeba dolewać do niego wody – zawsze będzie zachowywał elastyczną konsystencję,
⭐ jest w pełni bezpieczny dla dzieci,
⭐ stanowi doskonały materiał do zabawy zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu,
⭐ nie brudzi powierzchni, ani skóry i jest łatwy do posprzątania,
⭐ rozwija umiejętności sensoryczne dziecka,
⭐ uczy kreatywności, rozbudzając wyobraźnię,
⭐ jest wielokrotnego użytku.
✅ Zabawa piaskiem kinetycznym zapewni dzieciom wiele korzyści, które bezpośrednio wpłyną na rozwój. Dzięki niemu maluchy rozwijają zdolności manualne, wyobraźnię oraz kreatywność.
Formowanie kształtów oraz tworzenie figur wykazuje również właściwości relaksacyjne. Każde dziecko poprzez kreatywną zabawę wzmacnia też koordynację wzrokowo-ruchową.
Domowa piaskownica
➡️ Domową piaskownicę można stworzyć poprzez wykorzystanie dmuchanego basenu, w którym umieścimy piasek sensoryczny.
Kolor piasku możemy dobrać w zależności od preferencji. Na rynku dostępne są rozmaite zestawy, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Tak samo jest z książeczkami dla dzieci, każde znajdzie coś dla siebie. Dlatego ważne jest zabieranie swojej pociechy ze sobą do księgarni, czy biblioteki, ale więcej o tym w artykułach o nauce czytania i jak zachęcić dziecko do czytania. Wróćmy do domowej piaskownicy.
Domową piaskownicę możemy również wypełnić własną wersją piaskoliny. Do jej wykonania będą potrzebne:
✅ 1 pełna szklanka piasku,
✅ pół łyżki skrobi ziemniaczanej,
✅ 1 łyżeczka płynu do mycia naczyń,
✅ niewielka ilość wody,
✅ opcjonalnie – kolorowy barwnik.
⭐ Budowę domowej piaskownicy rozpoczynamy od nadmuchania basenu. Następnie wsypujemy do miski piasek i mąkę ziemniaczaną, które energicznie mieszamy.
W osobnym pojemniku łączymy płyn do naczyń z wodą. Kolejnym krokiem jest przelanie powstałego płynu do miski z piaskiem i mąką oraz dokładne wymieszanie całej papki.
✅ Powstała konsystencja musi łatwo się lepić. Na końcowym etapie możemy opcjonalnie dodać kolorowy barwnik.
I voilà ❗️ Gotowe ❗️ Jak widać, piasek naturalny możemy wykorzystać do stworzenia domowej wersji piasku kinetycznego.
Piaskowa sensoplastyka
➡️ Sensoplastyka to zdecydowanie jedno z lepszych zajęć na spędzenie czasu wolnego w zaciszu domowym. To nie tylko okazja do twórczej zabawy, ale i doskonała forma rozrywki. Zajęcia sensoplastyczne dla dzieci wymagają przygotowania atrybutów, które je urozmaicą.
Wśród nich znajduje się właśnie piasek kinetyczny. Bardzo ciekawą i rozwijającą zabawą jest odciskanie na piasku dziecięcych dłoni oraz stóp. Ta forma rozrywki pozwala na odczuwanie niezwykłych wrażeń dotykowych, a ponadto - gwarantuje przyjemny i delikatny masaż.
⭐ W piasku możemy również ukryć rozmaite przedmioty, dzięki którym dziecko będzie mogło poczuć się jak poszukiwacz skarbów. We wnętrzu ziarenek piasku warto umieścić np. muszelki lub szczelnie zapakowane gadżety.
✅ Nauka poprzez zabawę jest równie istotna. Świetną alternatywą na edukację przy wykorzystaniu piasku sensorycznego będzie uformowanie chleba oraz jego pokrojenie plastikowym nożykiem, który będzie w pełni bezpieczny dla dziecka.
W ten prosty sposób nauczymy malucha jak posługiwać się nożem, aby miało już świadomość na przyszłość. Ponadto podczas takiego ćwiczenia pracujemy nad treningiem precyzji, cierpliwości i koordynacji.
✅ Warto podkreślić, że nie ma ograniczeń wiekowych dotyczących tego, od jakiego wieku dziecko może bawić się piaskiem kinetycznym. Większość producentów najczęściej zaleca zakup dzieciom powyżej 2. roku życia.
Pamiętajmy, aby zawsze towarzyszyć maluchowi podczas zabawy, ponieważ piasek jest bardzo drobny i w bardzo prosty sposób może dostać się do oczu lub do buzi ❗️
Piaskowy jeżyk i kinetyczne kule
✅ Z piasku możemy wykonywać babki, budować zamki, rozmaite budowle oraz labirynty. Jedna z ciekawszych zabaw polega na stworzeniu jeża, którego kolcami będą kolorowe patyczki, kredki lub wykałaczki. Jest to bardzo prosta zabawa, przeznaczona nawet dla najmłodszych dzieci, dająca dużo frajdy.
⭐ Poza tym korzystnie wpływa na trening motoryki małej. Z kolei lepienie piaskowych kulek to następna, dająca dużo radości forma zabawy. Dlaczego? Ponieważ po rozgnieceniu piasku, jego granulki delikatnie opadają z dłoni, tworząc przy tym wrażenie opływania.
✅ Zabawa piaskiem kinetycznym jest niezwykłym doświadczeniem dla najmłodszych. Już przy pierwszym kontakcie z tą formą, odkrywamy magiczne właściwości – piaskolina przepływa przez malutkie paluszki, a dłonie pozostają suche.
Tym rodzajem piasku można bawić się tak, jak w tradycyjnej piaskownicy, stosując wiaderka oraz foremki, dzięki którym wykreujemy fajne konstrukcje. Na rynku dostępne są różnorodne zestawy, które doskonale urozmaicą tę formę dziecięcej zabawy.
Artystyczne obrazy piaskowe
➡️ Zabawy w piasku kinetycznym mogą również polegać na tworzeniu pięknych i niepowtarzalnych obrazów-płaskorzeźb. Wykorzystując tę magiczną masę piaskową, każde dziecko ma możliwość kreowania portretów oraz innych dzieł.
Taka rozrywka doskonale wpłynie nie tylko na rozwój dziecka, ale i na jego kreatywność. Ciekawą alternatywą jest także tworzenie rozmaitych szlaczków, które swoją formą będą przypominały rzeczkę, chmurki lub powiewy wiatru.
✅ Piasek kinetyczny to forma rozrywki, która zapewni każdemu dziecku edukacyjną zabawę. Doskonale oddziałuje na zmysł dotyku oraz syntezę sensoryczną. Ponadto stymuluje koordynację wzrokowo-ruchową i rozwija zdolności manualne maluszka. Jest on w pełni bezpieczny dla zdrowia.
⭐ Przy jego pomocy można formować różnorodne konstrukcje, budowle oraz tworzyć wymyślne figury. To idealny sposób na relaks oraz poprawienie koncentracji dziecka. Zabawa piaskiem kinetycznym to świetna forma doskonaląca elementy integracyjne oraz społeczne – współpraca z rówieśnikami lub rodzicem podczas piaskowych zajęć.