✅ Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica, ponieważ pragnie on, aby jego maluch był nie tylko zdrowy, ale i szczęśliwy oraz mądry. Wsparcie dziecka w rozwoju odgrywa szczególne znaczenie w pierwszych trzech latach życia każdego brzdąca.
Rozwój to pewien proces, który zaczyna się już w łonie mamy i trwa przez lata – minimum to zakończenie procesu dojrzewania płciowego.
Rozwój obejmuje kilka zasadniczych etapów, wśród których wyróżniamy:
⭐ rozwój fizyczny/biologiczny,
⭐ psychiczny/umysłowy,
⭐ emocjonalny,
⭐ społeczny.
✅ Czynniki wpływające pozytywnie na rozwój każdego malucha to zarówno oddziaływania genetyczne, jak i środowiskowe. Rodzice powinni wspierać rozwój dziecka każdego dnia. Bardzo ważna jest właściwa stymulacja poprzez zabawę.
Dlaczego zabawy kreatywne z dziećmi są tak ważne ❓
✅ Badania naukowe dowodzą, że noworodek ma znacznie większą potencjalną inteligencję. Poza tym do 6. roku życia mózg malucha jest najbardziej chłonny wiedzy i kształtuje się nawet w 80 %. Z kolei za sprawą wrodzonych zdolności związanych z przyswajaniem wiedzy, już 3-letnie dzieciątko może uczyć się czytać i liczyć, a nawet rozmawiać w 2. językach. Jeśli to jeszcze Was nie przekonało o wartości czytania dzieciom, polecamy nasz artykuł o zaletach czytania ❗️
Po co uczyć czytać małe dzieci ❓
👶 Małe dziecko można zacząć uczyć czytać już od pierwszych chwil po narodzinach. Noworodki – w pierwszych tygodniach życia, aby poprawić ich wzrok oraz słuch.
Z kolei niemowlęta w pierwszych dwunastu miesiącach życia „uczymy czytania” po to, aby nadal trenować sprawność wzroku i słuchu, ale także aby rozwijać logiczne myślenie, które w pełni przekłada się na dalszą naukę – mowy wraz z rozwojem intelektualnym.
✅ Idąc dalej – szkrabom rocznym oraz dwuletnim czytamy w celu rozwoju ich naturalnych zdolności, treningu pamięci fotograficznej, a także wyobraźni oraz kreatywności. Uczenie czytania dzieci do drugiego roku życia pozwala w prawidłowy sposób stymulować rozwój neurologiczny, wpływając na wzrok, słuch i mowę.
I ten właśnie model nauczania polega m.in. na czytaniu dziecku książek oraz możliwości dawania mu samodzielnego przeglądania poszczególnych stron.
Jak uczyć dziecko czytać ❓ Zainteresowanie nauką czytania powinno przede wszystkim:
⭐ rozbudzać naturalną ciekawość procesem czytania,
⭐ w prawidłowy sposób wspierać rozwój intelektualny malucha,
⭐ zapobiegać schorzeniu dysleksji oraz innym dysfunkcjom rozwojowym,
⭐ ułatwić naukę w wieku przedszkolnym i szkolnym.
✅ Książeczki są bardzo często drogą do poznania otaczającego dziecko środowiska. Dostarczają one nie tylko wiedzy o świecie, ale i systematyzują oraz uczą logicznego myślenia. Jednym z najczęściej wybieranych egzemplarzy, są książeczki edukacyjne.
Książeczki edukacyjne dla niemowląt
✅ Niemowlę polega przede wszystkim na dwóch podstawowych zmysłach – dotyku oraz słuchu. Dlatego też książeczki edukacyjne przeznaczone dla tych maluszków powinny posiadać szczególne cechy, takie jak: szeleszczące elementy, piszczałki, jak najbardziej miękką okładkę – może być nawet pluszowa, krytą grzechotkę, czy pętelkę na rzep (możliwość przymocowania książeczki do ramy łóżeczka).
Co wyróżnia książeczki dla niemowląt ❓
☝️ Przede wszystkim zróżnicowane faktury materiałów, które wpływają na rozwój umiejętności poznawczych dziecka, umilając zabawę oraz pobudzanie zmysłów.
✅ Bardzo ważną zaletą książeczek edukacyjnych dla najmłodszych są również kontrastowe kolory, które stymulują prawidłowe działanie wzroku. Takie modele coraz częściej występują w formie harmonijek, które dodatkowo urozmaicają zabawę.
Ponadto praktyczna budowa w postaci harmonijki pozwala rozłożyć książeczkę na płasko. Szeleszczące, kontrastowe modele to idealny wybór dla każdego malucha.
Książeczki edukacyjne dla rocznego dziecka
➡️ Roczne dziecko jest dużo bardziej rozgarnięte od niemowlaka. Przede wszystkim poznaje coraz więcej kształtów, kolorów oraz literek, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Można już wtedy rozpocząć naukę czytania, o której napisaliśmy więcej w podlinkowanym artykule.
Roczniak ochoczo oraz samodzielnie przegląda książeczki, wskazuje palcem wybrane ilustracje, a nawet uczy się nazywać widziane przez siebie przedmioty.
✅ Czytanie jest bardzo istotnym elementem w dalszej nauce oraz poznawaniu świata u niemal każdego malca. Funkcję edukacyjną, pełnią przede wszystkim książeczki klasyczne.
Uczą one cierpliwości i wytrwałości, zaznajamiają ze światem książek – w tym baśni i bajek, wyciszają oraz pozytywnie wpływają na działanie pamięci i koncentracji, a do tego umacniają więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem.
✅ Na szczególne uznanie zasługuje seria książeczek „Pucio”. Składają się one z modeli, które przeznaczone są dla maluchów w różnym wieku. Do grupy przeznaczonej dla roczniaka, należy np. „Pucio uczy się mówić” oraz „Pucio mówi pierwsze słowa”.
Obie zapoznają dziecko ze światem słów i liter, poprzez sytuacje oraz zwroty znane z codzienności.
⭐ Furorę robią również książeczki trójwymiarowe. Takie rozkładane książeczki dla dzieci to w pełni wartościowa propozycja na rozpoczęcie przygody z czytaniem.
Skupiają one w głównej mierze uwagę dziecka, uczą jak analizować i logicznie myśleć poprzez związki przyczynowo-skutkowe.
Książeczki edukacyjne dla dzieci w wieku 2-5 lat
➡️ Czytając książki, każde dziecko przyswaja wiele istotnych informacji, jak i również poznaje formę, w której są one przedstawiane. Umiejętność edukacji czytelniczej pozytywnie wpływa na zaznajomienie się z różnego rodzaju gatunkami literackimi, wśród których prym wiodą bajki. Wspólne czytanie dodakowo sprzyja maluchom. Umocnia ich więzi i podnosi autorytet rodziców, ucząc dzieci właściwych nawyków.
Dziecko w wieku 2+ rozwija się także intelektualnie. Odbywa się to poprzez etapowe śledzenie poszczególnych historyjek i wiązanie ze sobą wydarzeń, co kształci procesy myślowe.
✅ Ponadto dziecko rozwija swoją sprawność umysłową oraz zdolność kojarzenia. Wiek przedszkolny, to szczególny okres – etap tworzenia się u dzieci trwałych nawyków, kształtowania procesów uczuciowych oraz umysłowych.
Książka pozwala utrwalić i uporządkować pojęcia o świecie, dostarczając coraz to nowszych wiadomości, wzbogacając zasoby pojęciowe oraz zainteresowania poznawcze. Poza tym każda seria książeczek dla dzieci rozbudza ciekawość świata oraz pomaga zrozumieć otaczający świat.
✅ Jedną z najbardziej popularnych serii jest „Kicia Kocia”, której bohaterka to malutka, a zarazem bystra koteczka oraz jej wierni przyjaciele. Wszyscy odważnie odkrywają świat.
Przygody kotki udekorowane są za pomocą wyraźnych ilustracji, dużych kształtów oraz wyrazistych kolorów.
☝️ Bardzo ciekawą alternatywą jest książeczka wraz z kolorowanką. Zeszyty w formie szkicowników to doskonałe narzędzie do zabawy. Dziecko może nie tylko czytać i oglądać taką książeczkę, ale i ją współtworzyć – np. poprzez dopisanie zdanie lub dorysowanie ilustracji – co tylko dusza zapragnie.
Dostępne są również książeczki „Kicia Kocia” do nauki języka angielskiego. To znakomite rozwiązanie na zabawę i naukę w jednym.