Kreatywny maluch, czyli kilka słów o książeczkach edukacyjnych

✅ Dbanie o prawidłowy rozwój dziecka to nie lada wyzwanie dla każdego rodzica, ponieważ pragnie on, aby jego maluch był nie tylko zdrowy, ale i szczęśliwy oraz mądry. Wsparcie dziecka w rozwoju odgrywa szczególne znaczenie w pierwszych trzech latach życia każdego brzdąca.
Rozwój to pewien proces, który zaczyna się już w łonie mamy i trwa przez lata – minimum to zakończenie procesu dojrzewania płciowego.

Rozwój obejmuje kilka zasadniczych etapów, wśród których wyróżniamy:
rozwój fizyczny/biologiczny,
psychiczny/umysłowy,
emocjonalny,
społeczny.

✅ Czynniki wpływające pozytywnie na rozwój każdego malucha to zarówno oddziaływania genetyczne, jak i środowiskowe. Rodzice powinni wspierać rozwój dziecka każdego dnia. Bardzo ważna jest właściwa stymulacja poprzez zabawę.

Dlaczego zabawy kreatywne z dziećmi są tak ważne ❓
✅ Badania naukowe dowodzą, że noworodek ma znacznie większą potencjalną inteligencję. Poza tym do 6. roku życia mózg malucha jest najbardziej chłonny wiedzy i kształtuje się nawet w 80 %. Z kolei za sprawą wrodzonych zdolności związanych z przyswajaniem wiedzy, już 3-letnie dzieciątko może uczyć się czytać i liczyć, a nawet rozmawiać w 2. językach. Jeśli to jeszcze Was nie przekonało o wartości czytania dzieciom, polecamy nasz artykuł o zaletach czytania ❗️

 

 

Po co uczyć czytać małe dzieci

👶 Małe dziecko można zacząć uczyć czytać już od pierwszych chwil po narodzinach. Noworodki – w pierwszych tygodniach życia, aby poprawić ich wzrok oraz słuch.
Z kolei niemowlęta w pierwszych dwunastu miesiącach życia „uczymy czytania” po to, aby nadal trenować sprawność wzroku i słuchu, ale także aby rozwijać logiczne myślenie, które w pełni przekłada się na dalszą naukę – mowy wraz z rozwojem intelektualnym.

✅ Idąc dalej – szkrabom rocznym oraz dwuletnim czytamy w celu rozwoju ich naturalnych zdolności, treningu pamięci fotograficznej, a także wyobraźni oraz kreatywności. Uczenie czytania dzieci do drugiego roku życia pozwala w prawidłowy sposób stymulować rozwój neurologiczny, wpływając na wzrok, słuch i mowę.
I ten właśnie model nauczania polega m.in. na czytaniu dziecku książek oraz możliwości dawania mu samodzielnego przeglądania poszczególnych stron.

Nauka Czytania - Kiedy, Jak, Po Co?

Jak uczyć dziecko czytać ❓ Zainteresowanie nauką czytania powinno przede wszystkim:
⭐ rozbudzać naturalną ciekawość procesem czytania,
⭐ w prawidłowy sposób wspierać rozwój intelektualny malucha,
⭐ zapobiegać schorzeniu dysleksji oraz innym dysfunkcjom rozwojowym,
⭐ ułatwić naukę w wieku przedszkolnym i szkolnym.

✅ Książeczki są bardzo często drogą do poznania otaczającego dziecko środowiska. Dostarczają one nie tylko wiedzy o świecie, ale i systematyzują oraz uczą logicznego myślenia. Jednym z najczęściej wybieranych egzemplarzy, są książeczki edukacyjne.

 

 

Książeczki edukacyjne dla niemowląt

✅ Niemowlę polega przede wszystkim na dwóch podstawowych zmysłach – dotyku oraz słuchu. Dlatego też książeczki edukacyjne przeznaczone dla tych maluszków powinny posiadać szczególne cechy, takie jak: szeleszczące elementy, piszczałki, jak najbardziej miękką okładkę – może być nawet pluszowa, krytą grzechotkę, czy pętelkę na rzep (możliwość przymocowania książeczki do ramy łóżeczka).

Co wyróżnia książeczki dla niemowląt
☝️ Przede wszystkim zróżnicowane faktury materiałów, które wpływają na rozwój umiejętności poznawczych dziecka, umilając zabawę oraz pobudzanie zmysłów.

✅ Bardzo ważną zaletą książeczek edukacyjnych dla najmłodszych są również kontrastowe kolory, które stymulują prawidłowe działanie wzroku. Takie modele coraz częściej występują w formie harmonijek, które dodatkowo urozmaicają zabawę.
Ponadto praktyczna budowa w postaci harmonijki pozwala rozłożyć książeczkę na płasko. Szeleszczące, kontrastowe modele to idealny wybór dla każdego malucha.

 

 

Książeczki edukacyjne dla rocznego dziecka

➡️ Roczne dziecko jest dużo bardziej rozgarnięte od niemowlaka. Przede wszystkim poznaje coraz więcej kształtów, kolorów oraz literek, co pozytywnie wpływa na jego rozwój. Można już wtedy rozpocząć naukę czytania, o której napisaliśmy więcej w podlinkowanym artykule.
Roczniak ochoczo oraz samodzielnie przegląda książeczki, wskazuje palcem wybrane ilustracje, a nawet uczy się nazywać widziane przez siebie przedmioty.

Czytanie z Maluszkiem

✅ Czytanie jest bardzo istotnym elementem w dalszej nauce oraz poznawaniu świata u niemal każdego malca. Funkcję edukacyjną, pełnią przede wszystkim książeczki klasyczne.
Uczą one cierpliwości i wytrwałości, zaznajamiają ze światem książek – w tym baśni i bajek, wyciszają oraz pozytywnie wpływają na działanie pamięci i koncentracji, a do tego umacniają więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem.

✅ Na szczególne uznanie zasługuje seria książeczek „Pucio”. Składają się one z modeli, które przeznaczone są dla maluchów w różnym wieku. Do grupy przeznaczonej dla roczniaka, należy np. „Pucio uczy się mówić” oraz „Pucio mówi pierwsze słowa”.
Obie zapoznają dziecko ze światem słów i liter, poprzez sytuacje oraz zwroty znane z codzienności.

⭐ Furorę robią również książeczki trójwymiarowe. Takie rozkładane książeczki dla dzieci to w pełni wartościowa propozycja na rozpoczęcie przygody z czytaniem.
Skupiają one w głównej mierze uwagę dziecka, uczą jak analizować i logicznie myśleć poprzez związki przyczynowo-skutkowe.

 

 

Książeczki edukacyjne dla dzieci w wieku 2-5 lat

➡️ Czytając książki, każde dziecko przyswaja wiele istotnych informacji, jak i również poznaje formę, w której są one przedstawiane. Umiejętność edukacji czytelniczej pozytywnie wpływa na zaznajomienie się z różnego rodzaju gatunkami literackimi, wśród których prym wiodą bajki. Wspólne czytanie dodakowo sprzyja maluchom. Umocnia ich więzi i podnosi autorytet rodziców, ucząc dzieci właściwych nawyków.
Dziecko w wieku 2+ rozwija się także intelektualnie. Odbywa się to poprzez etapowe śledzenie poszczególnych historyjek i wiązanie ze sobą wydarzeń, co kształci procesy myślowe.

✅ Ponadto dziecko rozwija swoją sprawność umysłową oraz zdolność kojarzenia. Wiek przedszkolny, to szczególny okres – etap tworzenia się u dzieci trwałych nawyków, kształtowania procesów uczuciowych oraz umysłowych.
Książka pozwala utrwalić i uporządkować pojęcia o świecie, dostarczając coraz to nowszych wiadomości, wzbogacając zasoby pojęciowe oraz zainteresowania poznawcze. Poza tym każda seria książeczek dla dzieci rozbudza ciekawość świata oraz pomaga zrozumieć otaczający świat.

Książeczki Edukacyjne dla Dzieci - Seria Kicia Kocia

✅ Jedną z najbardziej popularnych serii jest „Kicia Kocia”, której bohaterka to malutka, a zarazem bystra koteczka oraz jej wierni przyjaciele. Wszyscy odważnie odkrywają świat.
Przygody kotki udekorowane są za pomocą wyraźnych ilustracji, dużych kształtów oraz wyrazistych kolorów.

☝️ Bardzo ciekawą alternatywą jest książeczka wraz z kolorowanką. Zeszyty w formie szkicowników to doskonałe narzędzie do zabawy. Dziecko może nie tylko czytać i oglądać taką książeczkę, ale i ją współtworzyć – np. poprzez dopisanie zdanie lub dorysowanie ilustracji – co tylko dusza zapragnie.
Dostępne są również książeczki „Kicia Kocia” do nauki języka angielskiego. To znakomite rozwiązanie na zabawę i naukę w jednym.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

W jaki sposób czytać dzieciom?

Od najmłodszych lat dziecka, rodzice są zobowiązani do tworzenia pozytywnej atmosfery wspólnego czytania. Należy pamiętać, że nawet jeśli maluch opanował już umiejętność czytania, nie pozostawiajmy go samotnie z książką, kiedy inicjuje potrzebę przeczytania mu czegoś, czego nie rozumie. Warto zaprogramować stały czas przeznaczony na czytanie – np. przed snem. Czytajmy jednorazowo niewielkie części poszczególnych historyjek. Pozwoli to dziecku znacznie lepiej zrozumieć i przeżyć dany utwór. Warto także wielokrotnie wracać do tej samej książki, ponieważ maluch uczy się w ten sposób powtarzalności zdarzeń oraz właściwej treści, ćwicząc tym samym pamięć.

Czym są książeczki sensoryczne?

Książeczki sensoryczne dostarczają maluchowi wielu wrażeń zmysłowych. Ich celem jest jak największe pobudzanie wszystkich możliwych zmysłów, dzięki czemu dzieciątko może doświadczać i odbierać czytaną historię nie tylko za pomocą wzroku czy słuchu, ale również poprzez dotyk oraz węch. Aby w pełni wesprzeć procesy związane z sensoryką, potrzebna jest odpowiednia stymulacja rozwojowa. Jednym z kilku sposobów na ćwiczenie układu nerwowego i uczenia rozpoznawania bodźców jest czytanie i poznawanie dotykowe książek materiałowych, które dodatkowo pobudzają motorykę małą oraz dziecięcą wyobraźnię.

Jaką rolę odgrywają bajki dla dzieci?

Bajki dla dzieci już od najmłodszych lat mogą pomóc zrozumieć siebie i oswoić się ze światem, w którym żyje każdy z nas. Poprzez artystyczny przekaz słów pobudzają one w dziecku intensywne wyobrażenia bohaterów, ich wyglądu i zachowania. Czytanie bajek kształtuje samodzielność i poczucie własnej wartości. Pomaga również w odpowiednim radzeniu sobie z określonymi sytuacjami, problemami oraz lękami.