Zbiory bajek w pigułce, czyli zalety czytania książek dzieciom

📚 Czytanie książek jest czynnością, która posiada mnóstwo aspektów pozytywnie wpływających na życie każdego człowieka.

📚 Badania dowodzą, że to doskonały start dla małego brzdąca, ponieważ m.in. dzięki czytaniu książek na głos, dziecko poznaje litery, które znajdują się na stronach książki.
Te z kolei odpowiadają dźwiękom mówionym.

☝️ Poprzez głośne czytanie przez rodzica, maluch uczy się powiązywać litery z brzmieniem, a to pomoże, kiedy już sam będzie próbował czytać.

 

 

Brzdąc i książki – jak dobrać lektury w zależności od wieku

✅ Eksperci zalecają, aby na czytanie dzieciom książek poświęcać każdego dnia 20 minut. Jest to idealny czas, aby pozwolić maluchom na zapoznanie się lekturą i zainteresować czytaną treścią.
Do głównych zalet czytania zalicza się następujące aspekty:

poprawę pamięci poprzez ciągłą stymulację – zanim dziecko nauczy się mówić, będzie uczyło się rozumienia mowy, a więc tworzenia tzw. słownika biernego.
Jest to związane z kolejnością dojrzewania poszczególnych obszarów w mózgu, które odpowiedzialne są za rozumienie oraz artykułowanie wymowy. Ponadto dzieci poprzez powracanie do bajkowych historii, zapamiętują ich fabułę.

rozbudzenie ciekawości świata – maluch zafascynowany jest książkowym światem i odbiera go w pozytywny sposób. Dziecko często odtwarza zachowanie ulubionych bohaterów, którzy służą mu za wzór do naśladowania.

kształtowanie inteligencji emocjonalnej – dzięki historiom poznanym w bajkach, dziecko nie tylko poznaje czym są emocje i uczucia, ale także uczy się je nazywać i dowiaduje się, jak można je wyrażać w codziennym życiu.

rozwój wyobraźni – książka zmusza do tworzenia analiz i przemyśleń, rozwijając w ten sposób wyobraźnię. Jest przeciwieństwem bajek telewizyjnych, w których wszystko mamy podane na tacy.

przygotowanie do samodzielnego pisania oraz czytania – dziecko, które od małego ma styczność z książkami, dużo wcześniej poznaje litery oraz to, co się za nimi kryje. Czytanie książek dzieciom to doskonały wstęp do nauki.

Czytanie z Maluszkiem - Pierwsze Książeczki

➡️ Dla każdego malca dobór książki należy uzależnić od wieku. W pierwszym roku życia dziecka najlepsze będą książeczki obrazkowe oraz książeczki kontrastowe.
Ponadto warto wtedy zainwestować w bajeczki, wierszyki oraz baśnie, które kojąco wpływają na każdego malucha.

✅ Z kolei do 3 roku życia idealnie sprawdzą się książki przeznaczone m.in. do nauki kolorów, cyferek czy literek. Dobrym wyborem będą także książeczki edukacyjne. Ciekawe będą również książeczki z kolorowankami.
Dla nieco starszych dzieci polecamy formy elementarzy, atlasów oraz quizów logicznych, które nie tylko zapewnią doskonałą rozrywkę, ale i podniosą poziom wiedzy malucha.

📚 Wśród serii edukacyjnych dla dzieci warto wziąć pod uwagę takie, jak: Pucio, Kicia Kocia czy Miś pracuś. Warte uwagi będą również serie baśniowe, wśród których wymienić można: Bajkowa Kraina – Czerwony Kapturek czy Bajkowa Kraina – Śpiąca Królewna.

 

 

Nauka czytania – od czego zacząć

➡️ Naukę czytania należy rozpocząć od zapoznania dziecka z literami, które jako pierwsze pojawiają się w rozwoju wymowy. Tworzą je samogłoski ustne („a”, „e”, „i”, „o”, „u”, „y”).
Zrozumienie współzależności obrazu poszczególnych liter z ich dźwiękiem uświadomi dziecku, że potrafi czytać i zachęci je do dalszej nauki.

Nauka czytania sylabami stanowi jedną z najprostszych i najbardziej efektywnych metod. Rozwija ona funkcje poznawcze oraz gwarantuje szybkie efekty, co jest dodatkowym elementem motywacyjnym.
Doskonale sprawdza się jako alternatywna nauka czytania dla uczniów, niemniej jednak jest bardzo dobrze odbierana także przez małe dzieci. Kolejnym krokiem po zapoznaniu z samogłoskami, jest czytanie sylab otwartych poprzez stopniowe dodanie nowych spółgłosek. Możemy zacząć od „P” np. – „PA”, „PE”, „PI”, „PO”.

Ciekawym rozwiązaniem jest nauka poprzez zabawę. Przykładem będą sylabowe memory. Rozpoczynamy od wycięcia 16 identycznych kwadratów i na każdym zapisujemy sylabę (np. z głoską „P”: „pa”, „po”, „pi”). Następnie na 8 kwadratach z literami drukowanymi oraz na pozostałych, umieszczamy te same sylaby, ale pisane (lub też litery małe i duże).
Kwadraty układamy dowolnie na podłodze. Pokazujemy poszczególne pary dziecku, a następnie odwracamy je i zaczynamy zabawę. Ten, kto zapamięta i znajdzie największą ilość sylabowych par oraz poprawnie je odczyta, ten wygrywa.

☝️ Kiedy dziecko bardzo dobrze radzi sobie z odczytywaniem sylab otwartych, można przejść do łączenia ich w wyrazy. Na samym początku, dla ułatwienia, przydadzą się obrazki. Zaczynamy od wyrazów dwusylabowych, takich jak: papa, mama, lala, itp.

Nauka Czytania - Spsoby na Zachęcenie Dziecka do Nauki Czytania

✅ Kolejnym etapem jest czytanie zdań złożonych z utrwalonych już wyrazów. Przykładem może być: Mama ma kota. Do zdania dodajemy dłuższe wyrazy z uwzględnieniem sylab otwartych, np.: kupimy, robimy i kolejno tworzymy zdania z ich użyciem.
Z rozsypanek sylabowych układamy nowe wyrazy i staramy się wymyśleć jak najwięcej zdań z nimi. Na tym etapie nauczania warto założyć dziecku zeszyt i zapisywać w nim poszczególne zdania.

✅ Kolejnym etapem jest dodanie do sylaby spółgłoski otwartej, np.: se-n, la-s, ko-c, itp. Następnie należy podzielić wszystko na sylaby dłuższe oraz trudniejsze wyrazy, takie jak: ba-lon, ku-bek, do-mek, lal-ka.
Tutaj układamy z nich zdania i czytamy. W końcowym etapie dodajemy sylaby z głoskami miękkimi: „ni”, „ń”, „si”, „ś”, „ź”, „zi”, „ć”, „ci”, „dź”, „dzi”. Po utrwaleniu, dodajemy sylaby z głoskami: „sz”, „rz”, „ż”, „cz”, „dż”. Ostatnim etapem jest płynne czytanie zdań z wszystkimi w/w głoskami.

📚 Czytanie jest ważne, ponieważ rozwija nasze myśli, daje nam ogrom wiedzy i jednocześnie wspiera aktywność umysłu. Czytanie książek już od najmłodszych lat, pomaga uczyć i rozumieć świat.
Ponadto czynność ta wraz z wiekiem, czyni nas mądrzejszymi, rozwijając tym samym wiedzę, słownictwo oraz umiejętności myślowe. Każdy pasjonat czytelnictwa wie, że przeglądanie ulubionej książki wywołuje spokój i relaks dla umysłu. Dzięki temu czytanie wpływa na nieustanny komfort ludzi niezależnie od wieku.

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Dlaczego czytanie książek jest tak istotne?

Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię. Przykładowo – czytanie powieści wymaga skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji. Warto czytać książki, aby utrzymać swój mózg w dobrej kondycji. Czytanie jest umiejętnością niezbędną we współczesnym świecie. Odgrywa ono znaczącą rolę na wszystkich etapach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują biegłe czytanie, znacznie lepiej radzą sobie w życiu.

Co ma wspólnego czytanie z Alzheimerem?

Czytanie książek pomaga ograniczać skutki choroby Alzheimera. Ponadto może być również wykorzystywane jak środek zmniejszający ryzyko zachorowania. Potwierdził to zespół lekarzy doktora Roberta Friedlanda z Narodowej Akademii nauk w USA. Warto zatem bezustannie zachowywać umysł w dobrej kondycji poprzez obcowanie z ulubionymi dziełami literackimi.

Co wzmacnia czytanie?

Czytanie wzmacnia mięśnie pamięciowe dokładnie w takim sam sposób, jak podnoszenie ciężarów rozwija mięśnie rąk. Wraz z każdą nową informacją, mózg wytwarza nowe synapsy, poprawia działanie już istniejących oraz spowalnia proces ich obumierania.

Czym są książeczki zdrapki?

Książeczki dla dzieci w formie zdrapek to świetna zabawa. Zapewniają nie tylko rozrywkę, ale także kreatywny rozwój. Z pozoru zwyczajne egzemplarze zamieniają się w niepowtarzalne obrazki. Zabawa ta pobudza chęć do odkrywania świata oraz ciekawość dziecka.

Kiedy powstał pierwszy elementarz?

Elementarz obecny był w polskich szkołach niemal przez cały XX wiek. Pierwsze wydanie przygotowane przez wybitnego pedagoga i metodyka, Mariana Falskiego, ukazało się w 1910 roku.