Szkoła rodzenia - czy warto się do niej zapisać❓

➡️ Jeśli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę w niedługim czasie, pora żebyś zaczerpnęła informacji odnośnie szkoły rodzenia. Moim zdaniem jest to rzetelne źródło wiedzy na temat porodu, opieki nad noworodkiem, połogu i pierwszych dni z dzieckiem.
Ponadto dowiesz się tam również co nieco o prawach pacjenta - a ta wiedza może Ci się przydać.

Kobiety są stworzone do rodzenia - ale czy wszystkie ❓
👶 Normalną rzeczą jest to, że obawiasz się porodu, a w ostatnich dniach ciąży czujesz się jak tykająca bomba. Zajęcia w szkole rodzenia nieco Cię uspokoją i sprawią, że poczujesz się pewniej.
Udowodniono, że pacjentki, które uczęszczały do szkoły rodzenia, są w stanie dużo lepiej opanować swój lęk przed porodem.

✅ Jeśli będziesz rodzić po raz pierwszy, nie miałaś wcześniej zbyt wielu okazji do tego, żeby przebywać z maleńkim dzieckiem, zajęcia w szkole rodzenia tym bardziej Ci się przydadzą. Choć może Ci się wydawać, że w internecie znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania, to jest to jedynie teoria.
To właśnie dzięki szkole rodzenia będziesz miała okazję trochę popraktykować. Oczywiście szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa i bez niej również sobie poradzisz, ale może Ci być nieco trudniej.
Dodatkową pomocą przed porodem może być zapoznanie się z wymaganymi przedmiotami, które należy zabrać ze sobą do szpitala przed porodem. Nie dawno napisałam o tym artykuł, do którego zapraszam.

✅ Zajęcia w szkole rodzenia zwykle prowadzą doświadczone położne, ale często są wspierane przez lekarzy ginekologów i neonatologów. Możesz tam również spotkać psychologa specjalizującego się w opiece nad kobietami ciężarnymi i w połogu, a także ratowników medycznych, którzy udzielą Ci praktycznych porad na temat pierwszej pomocy u niemowląt.

✅ Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie masz obowiązku leżenia i możesz brać udział w zajęciach ruchowych dostosowanych do wydolności kobiet w ciąży oraz dysponujesz wolnym czasem, koniecznie się zapisz.

 

 

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia i z jakimi kosztami się liczyć

➡️ Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się w okolicach 22-25 tygodnia ciąży i dobrze uczęszczać do niej wraz z przyszłym tatą - wtedy będziecie mieli szansę na to, by razem przygotowywać się do nowej roli.

Jak Zadbać o Swoją Wiedzę na Temat Ciąży - SZKOŁA RODZENIA POMOŻE

➡️ Niektóre szpitale oferują darmowe kursy w szkole rodzenia, ale jeśli zdecydujemy się na płatny kurs, musimy się liczyć z tym, że ich cena oscyluje między 300, a 600zł.

 

 

Jak wybrać szkołę rodzenia i ile trwa kurs

✅ Zależy, czego oczekujesz i czy dysponujesz wolnym czasem w tygodniu, czy w weekendy. Uważam, że najlepiej wybrać tę szkołę rodzenia, która znajduje się przy szpitalu, w którym planujesz rodzić.
Dzięki temu poznasz personel i jego podejście do pewnych spraw, np. do znieczulenia, nacięcia krocza i karmienia piersią, a także będziesz miała okazję zobaczyć na żywo, jak wygląda oddział położniczy w wybranym przez Ciebie szpitalu.

✅ Kurs w szkole rodzenia trwa około 5-6 tygodni w zależności od częstotliwości zajęć. Zazwyczaj spotkania odbywają się 2 lub 3 razy w tygodniu, ale są również weekendowe kursy, co jest ułatwieniem w przypadku, gdy chcesz, aby partner brał udział w zajęciach razem z Tobą, ale w tygodniu pracuje. Każde ze spotkań trwa od 1,5 do 2 godzin.

 

 

Jak się ubrać i co zabrać do szkoły rodzenia?

✅ Ubierz się wygodnie ❗️ Najlepiej sprawdzi się dres i koszulka z krótkim rękawem, albo t-shirt i legginsy, a do tego sportowe buty. Sportowy look ułatwi Ci udział w ćwiczeniach (np. na piłkach i w jodze dla ciężarnych), więc dobrze by było, gdyby nic nie krępowało Twoich ruchów.
A mówiąc już o krępowaniu ruchów.. Nie dawno pojawił się na blogu artykuł o noszeniu dzieci w nosidełkach bądź w chustach. Ułatwia to bardzo swobodę ruchów, zaciśnia więź rodzica i dziecka. Więcej o tym w artykule temu właśnie przeznaczonemu.

Jak Dobrze Zadbać o Dzieciątko?

✅ Koniecznie musisz zabrać ze sobą dokument tożsamości i zaświadczenie od ginekologa o możliwości uczestnictwa w zajęciach. Jeżeli Twoja ciąża nie przebiega prawidłowo, niestety będziesz musiała odpuścić.

 

 

Zalety uczęszczania do szkoły rodzenia:

⭐ Poczujesz się bezpieczniej i pewniej, dowiesz się, kiedy powinnaś się zgłosić do szpitala na poród i jakie masz prawa.
⭐ Poznasz podstawy pielęgnacji noworodka.
⭐ Dowiesz się, jak dbać o siebie podczas ciąży
⭐ Uzyskasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania - również te, których być może wstydzisz się zadać swojemu lekarzowi prowadzącemu. Obecność innych przyszłych mam i doświadczonej położnej sprawi, że nabierzesz więcej śmiałości.
⭐ Nauczysz się pracy nad oddechem, który jest niezwykle istotny w trakcie porodu siłami natury. Trening oddechowy sprawi, że sprawniej przejdziesz przez cały proces porodu.
⭐ Poznasz techniki relaksacyjne, które odprężą Cię w czasie długiej akcji porodowej.
⭐ Pogłębisz swoją wiedzę na temat laktacji i być może dzięki temu po porodzie nie będziesz musiała korzystać z pomocy Certyfikowanego Doradcy Laktacyjnego.
⭐ Dowiesz się, jakie są różnice między porodem naturalnym, a cesarskim cięciem, czy i jak rodzaj porodu wpływa na rozwój dziecka, jak powinnaś dbać o siebie po porodzie naturalnym, a jak po chirurgicznym.
⭐ Dowiesz się wszystkiego o poszczególnych fazach porodu i czego możesz się spodziewać w trakcie każdej z nich.
⭐ Zgłębisz psychologię ciąży, dowiesz się czym jest połóg, jakie towarzyszą mu emocje, co to jest baby blues i jak sobie z nim radzić.
⭐ Zawrzesz nowe znajomości - być może z którąś z mam uczęszczających z Tobą do szkoły rodzenia spotkasz się również na porodówce. A później - kto wie ❓ Może ta znajomość okaże się przyjaźnią na wiele lat ❓
⭐ Jeśli planujesz poród rodzinny, Twój partner dowie się, w jaki sposób może Ci pomóc przy porodzie i co ma robić, żeby być dla Ciebie wsparciem, a nie utrapieniem w tym pięknym, acz trudnym momencie.
⭐ Uzyskasz informacje na temat pomocy, na jaką możesz liczyć w razie kryzysu psychicznego po porodzie.
⭐ Dowiesz się, kim jest położna środowiskowa, ile powinnaś mieć wizyt patronażowych, o co możesz prosić położną środowiskową i jakie są jej obowiązki.
⭐ Otrzymasz poradniki dla rodziców i próbki kosmetyków dla Ciebie i maluszka.

Przyszli Rodzice, Co Im Pomoże? Szkoła Rodzenia!

✅ Jak widzisz, z uczęszczania do szkoły rodzenia płynie tak wiele korzyści, że w zasadzie nie ma nad czym się zastanawiać. Nawet, jeśli nie zamierzasz rodzić naturalnie, nie potrzebujesz więc wykonywać ćwiczeń oddechowych, ani poznawać technik relaksacyjnych, nadal możesz uczęszczać na zajęcia - wiedza na temat pierwszej pomocy u noworodka, laktacji, opieki nad dzieckiem czy wsparcia psychologicznego jest niezwykle istotna.
Budowanie więzi z malcem zaraz po urodzeniu także jest korzystna dla obu stron. Tą więź można budować np. czytając dziecku. Więcej o tym piszę w jednym z poprzednich artykułów na blogu.
☝️ Jeżeli więc masz możliwość zapisania się do szkoły rodzenia, gorąco do tego zachęcam. Nie będziesz żałować ❗️

 

FAQ - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się między 22, a 25 tygodniem ciąży. Wtedy jeszcze czujesz się względnie dobrze i nie jesteś aż tak zmęczona, jak bywa to w końcówce ciąży. Będziesz miała też znacznie więcej czasu na przyswajanie wiedzy i ćwiczenia.

Ile kosztuje szkoła rodzenia?

Niektóre szpitale oferują bezpłatne kursy w szkole rodzenia. W innym przypadku jest to koszt między 300, a 600zł.

W co się ubrać do szkoły rodzenia?

Powinnaś ubrać się wygodnie, by móc swobodnie uczestniczyć w ćwiczeniach (ćwiczenia z piłką i joga ciężarnych). Załóż też wygodne, sportowe buty.

Co zabrać do szkoły rodzenia?

Idąc na pierwsze zajęcia do szkoły rodzenia, nie zapomnij o tokumencie potwierdzającym tożsamość i zaświadczeniu od ginekologa, że Twoja ciąża przebiega prawidłowo i możesz brać udział w ćwiczeniach.

Ile trwa kurs w szkole rodzenia?

Kurs w szkole rodzenia zwykle trwa do 3 miesięcy - zazwyczaj około 5-6 tygodni.

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia?

Oczywiście, że warto! Nauczysz się między innymi pracy nad oddechem, a to bardzo pomaga w trakcie porodu naturalnego. Ponadto dowiesz się, jakie są prawa pacjenta, jak opiekować się noworodkiem i jakie są fazy porodu oraz czego się spodziewać w trakcie każdej z nich.